ZADAR– Nakon što je većina liječnika iz primarne zaštite Doma zdravlja do početka kolovoza potpisala ugovor o koncesiji 19 liječnika ostalo je u statusu zaposlenika te županijske ustanove (bez Paga).
– Oni dobivaju od nas plaću i bez obzira koliko radili i koliko imali prijavljenih pacijenata primanja su im ista. To je naravno drugačije kod koncesionara koji od HZZO-a dobivaju iznose u odnosu na broj osiguranika i sami raspoređuju taj novac, kao razliku troškova i prihoda. Oni su ti koji brinu o prostoru te ulaganju u opremu, kazala je dr. Renata Bek, ravnateljica Doma zdravlja.
U službi je ostalo 12 liječnika opće medicine, četvoro stomatologa, po jedan ginekolog u Zadru, Benkovcu i Biogradu.
Za njih će i dalje skrbiti Dom zdravlja, ali prema prioritetima ulaganja novca kojeg od Županije dobiju kroz model decentraliziranih sredstava. Zadarski ginekolog dr. Domagoj Krpina ove godine ne može očekivati ultrazvučni aparat bez kojeg je od proljeća. – Bio je pokušaj da UZV dijeli s drugim liječnikom, ali se nisu uspjeli dogovoriti, tako da dr. Krpina do daljnjega radi bez UZV-a, kazala je dr Bek. Kako je bez UZV teško napraviti kompletan ginekološki pregled pacijentice dr. Krpine do daljnja će odlaziti u bolnicu na ultrazvučni pregled.
Da je dr Krpina u koncesijskom odnosu on bi morao sam kupiti taj skupi uređaj. U tome je jedan od razlika zaposlenika u odnosu na dosadašnji model zakupa, odnosno koncesije. No, neki nisu htjeli u koncesionare jer im se nije dalo tražiti liječnike na zamjenu kada su odsutni ili na godišnjem odmoru, što je problem i Domu Zdravlja, jer na tržištu nema slobodnih liječnika, a mreža je, ističe dr. Bek, popunjena.
Ginekolozi su i dalje najslabija karika u zadarskom sustavu primarne zaštite, jer ih je premalo u odnosu na broj pacijentica koji je prema standardu HZZO previsok a da se na pregled ne bi naručivalo mjesec do dva unaprijed. Gužva bi se trebala smanjiti kada dođu liječnici koji su pri kraju specijalizacije iz ginekologije.