Na sjednici Saborskog odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav utvrđeno je da će se eliminirati samo 92.229 potpisa koje su Ministarstvo uprave i Ministarstvo unutarnjih poslova isključili zbog toga što se nije radilo o osobama registriranim u popisu birača.
Predsjednik odbora Vladimir Šeks izjavio je kako je postotak od 10 posto od ukupnog broja birača čije potpise treba uzeti kao vjerodostojne “daleko premašen”.
“Iz sažetka izvješća proistječe da je prijedlog poduprlo na valjani način 717.149 birača. To je brojka kojom se može baratati, a brojka od 92.229 osoba iz ovih izloženih nedostataka ne bi trebali imati status birača i stoga bi se trebalo kao vjerodostojne prihvatiti 717.149 birača, što je 15,95 posto ukupnog broja birača”, kazao je Šeks, nakon izlaganja ministra uprave Davorina Mlakara i Ivice Buconjića iz MUP-a.
“Ostale neurednosti”, dodao je Šeks, “ne bi trebale imati takav kvalitet i značaj da bi se izuzeli potpisi birača.”
Dio diskvalificiranih su bili stranci, dio osobe lišene radne sposobnosti, dio maloljetnici, jednoj je osobi prestalo hrvatsko državljanstvo, bilo je i 56 umrlih, 5000 je imalo razliku u imenu na peticiji i u dokumentima, a preko 14.000 bilo je višestruko upisanih birača. Mlakar je prigovorio i da niti jedna od knjiga koje su sindikalci donijeli u Sabor nije bila prethodno uvezana.
Vesna Pusić je prigovorila što Narodne novine nisu tiskale uvezane i numerirane knjige te što nije bilo prethodnog upozorenja, iako se odstupalo o prakse prikupljanja potpisa potpore za kandidate za predsjednika republike.
Referendumsko pitanje: ‘protiv’ izmjena ZOR-a ili ‘za’ zadržavanje zakonskih odredbi
Ona je postavila i koja je sudbina Zakona o radu, s obzirom da ga je Vlada povukla iz saborske procedure, no dobila je tek odgovor da će se o tome raspraviti.
Dragutin Lesar je napomenuo kako organizacijski odbor za referendum prijedlog izmjena Zakona o radu spominje tek kao povod, ali u zahtjevu i u referendumskom pitanju se ne spominju izmjene Zakona o radu, nego prava iz kolektivnih ugovora.
Predsjednik SDP-a Zoran Milanović postavio je pitanje koji je ustavni rok za raspisivanje referenduma, odnosno koliko najviše vremena smije proći od dana kada je Sabor dobio potpise do raspisivanje referenduma.
“Ispada da oni vrijede vječno, a to mi je logički i ljudski neprihvatljivo”, kazao je Milanović.
Zaključio je da “povlačenje izmjena Zakona o radu ne treba utjecati na održavanje referenduma” te da se on svakako mora održati.
Pusić je prigovorila Vladi što je pokrenula temu valjanosti potpisa, a zatim povukla prijedlog izmjena ZOR-a, te upitala “Zašto?”.
Naglasila je da referendumsko pitanje glasi “jeste li za zadržavanje sadašnjih zakonskih odredbi o produženoj primjeni pravnih pravila i otkazivanju kolektivnih ugovora?” te da se “ne spominju izmjene zakona već važeći zakonski propisi”.
“Činjenica da je Vlada povukla izmjene, ne utječe na ono što je sadržano u referendumskom pitanju”, zaključila je Pusić.
Ustavni stručnjak Branko Smerdel napomenuo je da neće biti moguće mijenjati referendumsko pitanje.