Vijećnici Gradskog vijeća grada Benkovca na svojoj sjednici podržali su inicijativu paške Udruge “Suhozid” kojom se želi zaštititi suhozid i suhozidnu gradnju.
– Želimo podržati inicijativu na cijelom području Hrvatske, odnosno primorja i zaleđa gdje postoji ovakav tip gradnje. Osim toga, ovom potporom želimo ukazati na bogatstvo pučke gradnje u kamenu koje na širem području Benkovca ima u izobilju. Jedna od benkovačkih prepoznatljivosti upravo i jest benkovački kamen i kamene ploče. Želimo i kod naših ljudi osvijestiti vrijednost kulturne baštine i potaknuti ih da popravljaju i čuvaju svoje suhozide, te spriječe njihovu devastaciju gdje god je to moguće – kazao je benkovački gradonačelnik Branko Kutija.
Pokretači ove inicijative su voditeljica nacionalnog programa HAZU “Kamen, suhozidna gradnja i krajobraz Jadrana” dr. Aleksandra Faber, Grad Novalja, Općina Kolan, “Idem i ja” – centar za zdravo odrastanje Mali Lošinj, te Udruga za očuvanje kulturne i prirodne baštine “Suhozid” s otoka Paga.
– Naše priobalje s otocima protkano je mrežom suhozidnih međa, terasa i putova koji su spajali prvobitna naselja, a poneka datiraju još iz prapovijesti kako potvrđuju rezultati arheoloških istraživanja.
U suhozidu su definirane međe kao vidljiva podjela vlasništva, podizane su terase, ograđeni pašnjaci i pojilišta za stoku, no u suhozidu se gradilo i objekte za stanovanje, torove i skloništa za blago i površine za uzgoj usjeva.
Također, našim precima poznata je od davnina vrlo bitna uloga gromača u zaštiti tla od erozije – stoji u inicijativnom pismu koje je lani dobio i ministar kulture Božo Biškupić.
Tehnika gradnje suhozidom, nije se mnogo mijenjala ni usavršavala, ovisila je o umješnosti pojedinog graditelja seljaka, te o vrsti kamena u pojedinim regijama.