SPLIT – Koje su zdravstvene usluge u kojim hrvatskim bolnicama najkvalitetnije? Službenih podataka o tome, na žalost, nema jer u Hrvatskoj još uvijek nije uspostavljen sustav koji, prema propisanim parametrima, prati pokazatelje kvalitete zdravstvene zaštite po djelatnostima i ustanovama.
No, “Slobodna Dalmacija” je, razgovarajući s liječnicima i pacijentima, te koristeći se raspoloživim podacima i statistikama, napravila svoju listu, svojevrsni vodič za pacijente u kojem navodimo gdje se pojedine dijagnostičke usluge i zahvati obavljaju kvalitetno i uspješno.
Iz liste je vidljivo kako Zagreb po mnogo čemu odskače, no i KBC Split se ima čime pohvaliti, dok se od ostalih dalmatinskih bolnica po kvaliteti pojedinih usluga ističe samo zadarska. Krećemo s dijagnostikom – osnovne radiološke pretrage u zdravstvenim ustanovama obavljaju se rutinski i pacijenti kojima su potrebne u pravilu ih obavljaju u najbližoj ustanovi.
No, razlike postoje kod sofisticiranih pretraga u kojima se kvalitetom ističu radiologije dviju najvećih hrvatskih bolnica – KBC-a Zagreb i KBC-a Split.
Splitski Zavod za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju vodeći je u dijagnostici bolesti dojke, što rezultira odličnim rezultatima, odnosno dijagnosticiranjem karcinoma u najranijoj mogućoj fazi, a kao nadopunu ultrazvuku i mamografiji Zavod, prvi u državi, uskoro uvodi smjenu za MR dojke. Splitska radiologija jedina rutinski obavlja i perfuzijski CT mozga, u roku od tri do pet sati od moždanog udara, što pomaže u terapiji i pridonosi bržem oporavku tih pacijenata.
Ciljana kemoterapija
U segmentu intervencijske radiologije splitski Zavod može se pohvaliti time što su njegovi specijalisti jedini pacijentima na raspolaganju 24 sata dnevno, uključujući vikende i blagdane, a raspon usluga je, kao i u KBC-u Zagreb, širok – od proširenja suženih krvnih žila i rješavanja proširenja postavljanjem stentova, preko rješavanja opterećenja žučnih vodova i emobolizacije tumora, do ciljane kemoterapije, koja podrazumijeva to da se kateter kroz krvnu žilu uvodi do tumora, koji se onda “gađa” antitumorskim lijekovima.
Splitska radiologija zaostaje za onom u KBC-u Zagreb još jedino u neurointervencijama, odnosno intervencijama na krvim žilama mozga. Iako je činjenica da je Neurokirurški odjel na splitskim Firulama sve bolji, najkvalitetnija i najveća Neurokirugija u državi je ona na Rebru koju vodi prof. dr. Josip Paladino.
Njihovi rezultati su vrhunski, a lepeza usluga široka, stereotaksijska biopsija mozga, primjerice neuronkologija, vaskularna neurokirurgija kojom se rješavaju aneurizme na krvim žilama mozga, pedijatrijska neurokirurgija, kojom se podrazumijeva operacije djece s hidrocefalusom i različitim razvojnim poremećajima…
Klinika posjeduje i najsuvremeniju inačicu Gamma knife, koji omogućuje liječenje patoloških procesa duboko u mozgu, koje je nemoguće operirati, a Neurokirurgija na Rebru je i najbolje rješenje za pacijente s epilepsijom, kojima se uspješno uklanjanju promjene na mozgu “odgovorne” za teške epileptičke napadaje.
Što se tiče invazivne kardiologije, kojom se, među ostalim, “razbijaju” krvni ugrušci pacijentima sa srčanim udarom, u Hrvatskoj službu za akutni infarkt ima deset bolnica, koje pokrivaju gotovo cijelo područje države i razlike u uspješnosti među njima su minimalne.
Hrvatska se, objašnjava dr. Lovel Giunio, voditelj Laboratorija za invazivnu kardiologiju KBC-a Split odlučila za policentrični pristup, što pacijentima s infarktom omogućuje isti standard jer da, primjerice, takvu službu ima samo Zagreb njihovi bi pacijenti bili privilegirani, dok bi se drugima ugrušak morao razbijati na stari način, s većom mogućnošću komplikacija.
Međutim, kod drugih stanja kardiovaskularnih bolesnika, koja nisu hitna kao infarkt, razlike ipak postoje, pa liječnici s kojima smo razgovarali kao najkvalitetnije rješenje za pacijente s proširenjem aorte ističu splitsku bolnicu, dok se za one kojima treba elektrofioziologija srca, odnosno intervencija na sistemu za srčani ritam preporučuje zadarska opća bolnica i KBC Zagreb. Za transplantaciju srca se, pak, preporučuje Rebro ili KB Dubrava.
Potpomognuta oplodnja
Osobe sa šećernom bolesti iz Dalmacije najkvalitetniju skrb mogu dobiti u Centru za dijabetes na splitskim Križinama, međutim i oni često na pretrage odlaze u Zagreb, u Kliniku Vuk Vrhovec, koju prefiraju zbog organizacije. Ondje se, naime, dijabetičari hospitaliziraju i zatim u roku od par dana naprave im se potrebne pretrage, dok se u Splitu pretrage obavljaju ambulantno, pa pacijenti, dok dođu na red za sve njih, izgube mjesece.
Bolesnicima koji, pak, imaju problema s hipofizom preporučuje se bolnica na Rebru, dok je za operacije tumora te žlijezde, kako doznajemo, najbolje rješenje KB Sestara milosrdnica i neurokirurg dr. Živko Gnjidić.
Kod liječenja raka situacija je čudna – u Centru za onkologiju u Splitu oboljeli od raka imaju odlične uvjete liječenja, a splitski onkolozi već godinama objavljuju najviše znanstvenih radova u državi, međutim oko 20 posto oboljelih sa splitskog područja odlazi na liječenje u druge bolnice, ponajprije one zagrebačke, što je, na žalost, posljedica nepovjerenja pacijenata u kirurške djelatnosti KBC-a Split.
Splitska bolnica se također od prije pola godine može podičiti i vrlo kvalitetnim Odjelom za humanu reprodukciju, koji prema riječima voditelja dr. Željana Gabrića pruža sve zahvate medicinski potpomognute oplodnje, s jako dobrim uspjesima.