Koliko nelegalnog oružja sakrivaju Zadrani ne može se sa sigurnošću reći, no ako je suditi po evidencijama iz Policijske uprave zadarske, gdje gotovo svakodnevno stižu anonimne dojave, i gdje građani svojevoljno vraćaju oružje koje ilegalno posjeduju, stječe se dojam da ga je daleko više nego na početku Domovinskog rata.
Samo u prvih devet mjeseci ove godine zadarska je policija podnijela 33 kaznene prijave zbog nedozvoljenog držanja oružja, a iako su počinitelji mahom muškarci, od kojih je jedan maloljetnik, prosjek im “kvari” 71-godišnja starica s obrovačkog područja kojoj su krajem prošlog mjeseca policajci u pretrazi kuće pronašli pravi mali arsenal – dvije puške marke “iž” s glatkom cijevi, jednu pušku marke “preduzeće 44” kalibra 7,9 milimetara, jednu poluautomatsku pušku marke “crvena zastava” i ukupno 274 komada pripadajućeg streljiva.
Koliko je još ilegalnih vlasnika oružja na području Zadarske županije nemoguće je utvrditi, no pouzdano se zna da je čak 7.689 “ponosnih” legalnih vlasnika i to 7.533 muškarca i 156 žena. Oni legalno posjeduju 4.389 pištolja i 10.116 pušaka.
U PU zadarskoj kažu kako broj zahtjeva za posjed oružja nije u porastu, ali ni u padu. Usporedbe radi, 2007. godine na području nadležnosti PU zadarske bilo je registrirano ukupno 5.114 vlasnika vatrenog oružja, prosječno se zaprima više od tisuću zahtjeva godišnje, te se u konačnici godišnje izda 800 do 900 novih dozvola. Najviše dozvola za oružjem podnosi se zbog lova i osobne zaštite, a ima i onih koji oružje koriste za sportsko streljaštvo. Za svaku kupovinu oružja u trgovačkim društvima i trgovinama koje su ovlaštene za promet oružja i streljiva, potrebno je prethodno predočiti policijsko odobrenje. A da bi netko uopće mogao kupiti oružje mora imati 21 godinu, ne smije biti kazneno gonjen ili osuđivan, mora imati razlog za nabavku i ne smije postojati sumnja da bi oružje moglo biti zloupotrijebljeno. Oružani list vrijedi deset godina.