Praktično iz dana u dan u javnost stižu novi detalji o tome kako je funkcionirala kriminalna skupina koja je namještala rezultate nogometnih utakmica. Kreativnost ključnih protagonista (Hrvata) ovog skandala zapanjuje.
Nevjerojatno. Jednostavno nevjerojatno! Osobe koje njemačko pravosuđe tereti za namještanje utakmica i protiv kojih je prije nekoliko dana u Bochumu počeo sudski proces, očito su razvile iznimno učinkovit i jedinstven sustav za organiziranje manipulacija.
Kako je “procurilo” u javnost, dvojica od četvorice optuženika u belgijski klub UR Namur “instalirali” su svoje igrače – i isplaćivali su im mjesečne plaće. To je za emisiju Sportschau njemačke TV-postaje ARD potvrdio predsjednik Namura Jean-Claude Baudart.
“Od rujna 2008. oni su preuzeli isplatu mjesečnih primanja za one igrače koje su doveli u Namur”, izjavio je Baudart. Pripadnici kladioničarske mafije svjesno su organizirali transfere dotičnih igrača, kako bi oni svojim lošim igrama omogućili namještaljke na travnjaku. Namur je prije dvije godine igrao u drugoj belgijskoj ligi, a trenutno je to trećeligaški klub. Mafijaši su svojedobno preuzeli i kompletni dug Namura (700.000 eura), tvrdi se u Bochumu.
Isplata u kafiću “King”
ARD je objavio kako optužnica Državnog odvjetništva u Bochumu za ilegalne radnje tereti najmanje pet nogometaša. U lažiranje utakmica Namura, kako se sumnja, bio je uključen i berlinski Hrvat Ante Š. U optužnici stoji da je jedan njegov posrednik u berlinskom kafiću “King” dvojici igrača Namura predao “svotu od 12.000 eura”. Š. se trenutno nalazi u pritvoru.
Iako su neki hrvatski mediji javili da je i on među četvoricom optuženika u prvom suđenju nogometnoj mafiji, to nije točno. Optužnica protiv Ante Š. još nije podignuta.
Predmet prvog procesa u Bochumu su 32 najvjerojatnije manipulirane utakmice u Njemačkoj, Belgiji, Mađarskoj, Švicarskoj, Sloveniji – i Hrvatskoj. Sporna hrvatska utakmica je, po našim saznanjima, finale Kupa 2009. između Dinama i Hajduka.
Jedan od klubova koji se spominje u nekoliko navrata je njemački (tadašnji) drugoligaš VfL Osnabrück. Bivši igrač tog kluba Thomas Cichon osumnjičen je da je s jednim od optuženika “postigao dogovor da utječe na druge članove momčadi Osnabrücka” kako bi utakmice završile priželjkivanim (za organizatore) rezultatom. Cichon je preko svog odvjetnika demantirao te tvrdnje.
“Obrana s povučenom ručnom…”
Njemački list “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) detaljno opisuje i perfidne trikove kriminalne skupine. Tako je za organizaciju lažiranja bilo dovoljno “kupiti” dvojicu-trojicu igrača, a prilikom njihovog izbora se preferiralo golmane i braniče. Obrazac ponašanja na terenu je bio uvijek isti: “… obrana s povučenom ručnom kočnicom”, “riskantna dodavanja u kaznenom prostoru” i slične akcije trebale su protivničkoj ekipi pružiti priliku da postigne gol, piše FAS.
Njemački organi u tijeku istražnog postupka provjerili su 250 sumnjivih osoba. Kako je potvrđeno iz pravnih krugova, kladilačka mafija je u lažiranje utakmica uložila ukupno 12 milijuna eura, u “podmazivanje” igrača, sudaca i nogometnih funkcionara uloženo je oko 1,5 milijuna eura, a “čista” dobit iznosila je 7,5 milijuna.
Veći dio zarade otišao je u ruke pripadnika “hrvatske mafije”. Osim Ante Š., njemački istražitelji u tu skupinu ubrajaju i Marija C. te Ivana P. Samo preko uplata u kladionicama “SPO Bet” i “IPC Bet” u filipinskom glavnom gradu Manilli oni su zaradili 3,5 milijuna eura, piše FAS.