“Tako Mađari i Slovenci kupuju na području Senja, Svetog Jurja, Karlobaga i Novalje, dok Rusi kupuju u Gackoj dolini, Gospiću, Širokoj Kuli i Plitvicama. Domaćih kupca gotovo i nema, većinom kupuju poljoprivredno zemljište, i to veće površine, po povoljnim cijenama od 1 euro za četvorni metar pa naviše”, rekao je Bižanović.
Kriza je, kako nam je rekao vlasnik Lika nekretnina, banke natjerala na usmjerenost na poticanje prodaje već sagrađenih stanova, a financiranja izgradnje novih gotovo i nema. Smatra kako bi se za rješenje postojeće krize investitori trebali pomiriti s određenim gubitkom profita, spustiti cijene, rasprodati stanove i krenuti u nova ulaganja. U suprotnom, upozorava Bižanović, moglo bi doći do nove eskalacije krize, koja će utjecati i na zaposlenost zbog velikog gubitka radnih mjesta u sektoru građevinarstva, a povećanje nezaposlenosti prije ili poslije utjecat će i na vezane djelatnosti.
Upozorio je na razliku oglašenih cijena i stvarnih cijena kod prodaje nekretnina, tako da bez informacija iz Porezne uprave o stvarnim vrijednostima transakcija nećemo imati točne podatke o kretanju cijena.
Vlasnik Lika nekretnina očekuje kako će se otežani uvjeti poslovanja s kojima se sektor nekretnina već suočio u prošloj godini vjerojatno nastaviti i ove i u većem dijelu sljedeće godine te će za posljedicu imati daljnji pad prihoda tog sektora.
“Dovršavanje projekata započetih prije izbijanja krize dodatno će povećati ponudu novih nekretnina i u uvjetima ograničene potražnje pojačat će se pritisak na pad cijena. Niže cijene nekretnina dodatno će narušiti sposobnost građevinskog sektora da uredno podmiruje svoje kreditne obveze”, rekao je Bižanović, dodajući kako je povećan broj ovrha nad kućama i stanovima zbog nemogućnosti plaćanja kreditnih obveza.