Da Mladen Nekić, nekadašnji vlasnik pršutane Mataš nešto “mulja”, odavno je poznato i njegovim poslovnim partnerima, ali i policijskim istražiteljima koji su mogli detalje o sumnjivom poslovanju pročitati i u medijima davno prije podizanja kaznene prijave i nestanka 15 milijuna kuna koje je “maknuo” od Porezne uprave i svojih vjerovnika.
Tako je u samo nekoliko godina prisutnosti na domaćem, ali i inozemnom tržištu, pobravši mnoštvo nagrada i priznanja za kvalitetu svojih proizvoda, “kralj pršuta” prošao put od pronicljivog poduzetnika do potencijalnog kriminalca koji će mnogima ostati u lošem sjećanju.
S poslom je započeo 2002. godine kada je u Jasenicama započela proizvodnja prvih vrhunskih pršuta, a Mladen Nekić, do tada zaposlenik Zagrebačke banke i “vječni” student i prava i građevinarstva skromno je najavljivao tek 500-tinjak komada ukusnog dalmatinskog proizvoda godišnje. Nekoliko godina kasnije postao je apsolutni vladar hrvatskog tržišta pršuta,pancete, buđole, no njegovo su poslovanje konstantno pratili skandali.
Nekićeva tvrtka je prije otvaranja stečaja u siječnju ove godine bila dužna desetke milijuna kuna brojnim vjerovnicima kao što su Poštanska banka, Croatia banka, OTP banka, Hypo Leasing-Kroatien, Hypo Leasing Steiermark, HBOR, Gortan Zadar, Ministarstvo financija i desecima drugih tvrtki čiji su predstavnici bezuspješno pokušavali doći do svojih novaca.
Ugled Mladena Nekića koji je svojedobno potrošio okruglih 200 tisuća eura za koncert svjetske reperske zvijezde 50 cent u Zagrebu urušuvao se strelovitom brzinom, baš onako kako je i započeo biznis s pršutima. Kada je vidio da stečaj ne može izbjeći, kralj pršuta je, navode u policiji, u svojstvu vlasnika i direktora, neposredno pred otvaranje stečaja, a s ciljem da pogorša imovno stanje društva i umanji mogućnost namirenja tražbine Porezne uprave, zaključenjem ugovora prenio imovinu društva na svoja ostala tri trgovačka društva, čime je oštetio Ministarstvo financija za više od 2.467.000 kuna.
Također se sumnjiči da je kao odgovorna osoba u razdoblju od rujna 2006. do srpnja 2010. godine učinio nedostupnim pokretnine na koje su jedna banka i jedno poduzeće temeljem ugovora o kreditima polagali pravo, onemogućivši ih u naplati tražbine u ukupnom iznosu od preko12,5 milijuna kuna.
Ako se sumnje pokažu istinitima, Mladenu Nekiću prijeti dugotrajna kazna zatvora, a ono što najviše zabrinjava jest činjenica da se tragični poslovni scenarij u kojem trenutačno glavnu ulogu igra kralj pršuta može prenijeti na veliku većini hrvatskih poduzetnika koji u većoj ili manjoj mjeri love u mutnom, a što se kroz ove krizne godine pokazao kao prihvaćeni model preživljavanja na tržištu uz prešutno odobravanje države.