Arheolozi koji su u središtu Berlina tražili ostatke gradske vijećnice iz 13. stoljeća, sasvim slučajno su pronašli remek djela umjetnosti 20. stoljeća, koje su nacisti sakrili držeći ih “izopačenima”, piše Dutsche Welle.
Pronađena djela, od jučer stoje svima na uvid u berlinskom Novom muzeju: 11 plastika pronađenih početkom godine prilikom radova na trasi podzemne željeznice u središtu Berlina nedvojbeno pripadaju djelima koje su nakon dolaska na vlast 1933. nacisti proglasili “izopačenima”.
Među pronađenim skulpturama su čak i djela koja su bila dio poznate izložbe “Izopačena umjetnost” koja je po nalogu nacističkog vodstva od 1937. kružila Njemačkom.
Senzacionalan nalaz – bista umjetnika Edwina Scharffa
Ova djela nitko nakon 1941. više nije vidio i stoga se njihovo otkrivanje doživljava kao svojevrsna senzacija.
Arheolozi su zapravo na gradilištu ispred tzv. Crvene gradske vijećnice u središtu Berlina radili na konzervaciji ostataka stare vijećnice iz 13. stoljeća koje je trebalo osigurati prije gradnje nove trase podzemne željeznice. No na svjetlo dana je izišlo nešto drugo.
Jedan od radnika je prvo pronašao brončanu skulpturu, glavu žene njemačkog umjetnika Edwina Scharffa koji se nalazio na “crnoj listi” nacista. Skulptura je isprva bila prekrivena žbukom tako da arheolozi uopće nisu znali o čemu se radi.
Na istom mjestu je pronađeno još deset skulptura, sve od reda djela koja su se nalazila na popisu od oko 16.000 djela klasične moderne i avangarde koja se nisu uklapala u estetske kanone nacističke nomenklature, piše Deutsche Welle.