Mali trgovački obrti na povišenom dijelu gradske tržnice, gdje se prodaje odjeća i obuća, zatvaraju se iz dana u dan – od nekadašnjih 45, sada ih radi još samo 13.
– Kako nam ide posao, ni mi nećemo dugo. Kod nas se više ne kupuje, a razloge, osim općepoznate recesije, zapravo ni ne znamo. Promet nam je u odnosu na lanjsku godinu pao za 70 posto – kaže Katica Sverić, dok ostali vlasnici malih obrta objašnjavaju da mladi više uopće ne kupuju kod njih.
– Mladima je sada važna samo “marka”, a ako i nije marka, važno im je da jaknu ili majicu nisu kupili “na pijaci”.
Ne znamo zbog čega takav stav, jer imamo istu robu kao i neke prodavaonice na Poluotoku, samo što je kod nas upola jeftinije – kažu prodavačice.
Zbog drastičnog pada prodaje, preostalih 13 “kućica” moglo bi se vrlo skoro zatvoriti.
Vlasnici kažu da ne uspiju pokriti ni osnovne troškove najma, koji iznosi 1200 kuna mjesečno, struje, knjigovođe, PDV-a i ostalog, a o zaradi nema ni govora.
– Ljudi su očajni. Mislimo da nam je hendikep što kupci kod nas ne mogu plaćati karticama, jer više nitko nema gotovine.
Nema plaćanja karticom
U trgovačkim centrima svatko lakše kupi komad odjeće ako i nema novca, jer može platiti karticom – kažu prodavačice.
Neki od vlasnika malih obrta napustili su ova prodajna mjesta jer će navodno kiosci, odlukom gradske uprave, od Nove godine biti uklonjeni s tog mjesta, a većini obrtnika ugovori o najmu vrijede do Nove godine.
Međutim, u gradskoj upravi kažu da će idejno rješenje tog prostora tek biti predmetom rasprave, te da za sada neće biti nikakvih promjena.
– Tamo nećemo poduzimati nikakve akcije, osim što ćemo ukloniti stare, prazne i zapuštene kioske. Tek kad se bude radilo idejno rješenje turističkog centra, razmišljat će se o adekvatnom uređenju i tog dijela gradske tržnice.
Sada se ne može reći hoće li to rješenje podrazumijevati ostanak malih dućana ili neće, jer još ništa nije definirano i izgled tog prostora zasad ostaje takav kakav jest – kazala je Ivana Dadić, glasnogovornica zadarske gradske uprave.