Ministar ribarstva Petar Čobanković posebnom je odlukom zabranio izlov tuna do kraja godine, jer je ispunjena ovogodišnja izlovna kvota od 390 tona te plave ribe. Najveći dio te količine, koja je bila upola manja u odnosu na lani, izlovljen je tijekom dvomjesečne ljetne sezone kada je kvota nejednako podijeljena između 39 nositelja koncesija (od 4,4 tone do 15,6 tona), pa se po jednom brodu moglo prosječno uloviti samo 10 tona tune.
Informacije koje stižu iz Europske komisije potvrđuju najave da bi se u idućoj godini mogla dodatno “srezati” izlovna kvota za 14 država Sredozemlja, a špekulira se da bi zainteresirane zemlje trebale međusobno razdijeliti dopuštenje za ulov tek 10 tisuća tona tuna, dok je ovogodišnja kvota iznosila 13.500 tona.
Za sada nije poznato kolika će ribolovna količina biti propisana za hrvatske ribare, jer će se sve definirati na sastanku Međunarodne komisije za očuvanje atlantske tune (ICCAT) koji će se do kraja tjedna održati u Parizu
. – Smatramo da je i postojeće stanje neodrživo, jer se Hrvatskoj stalno smanjuju ulovne kvote, što je uzrokovalo i brojne teškoće u tvrtkama koje izvoze tu ribu na inozemno, a posebice japansko tržište.
Odredbama ICCAT-a godišnje kvote su tijekom proteklh godina smanjene s 1000 tona na manje od 400, što je imalo za posljedicu naglo povećanje broja tune na našim ribolovnim područjima, pa se stvorila neravnoteža u ribljem fondu.
Zbog toga smo još ljetos tražili da država raskine ugovor s ICCAT-om, jer ribari zbog toga trpe izravnu štetu – smatraju u Cehu ribara Hrvatske obrtničke komore.
Koliko će cjelokupnu situaciju pogoršati očekivano dodatno smanjivanje kvote za iduću godinu nije teško pretpostaviti, pa mnogi smatraju kako prava kriza u tom sektoru tek stiže.