ZADAR– Nasilje nad ženama i psiho-socijalna pomoć žrtvama danas je raspravljano na okruglom stolu, koji je povodom Međunarodnog dana nasilja nad ženama, organizirao Odbor za ravnopravnost spolova Skupštine Zadarske županije.
Od kada je krenula kampanja živim život bez nasilja u Obiteljski centra javile su se tri žrtve nasilje. U odnosu na obiteljsko nasilje još uvijek postoje predrasude, pa čak i među stručnjacima, zbog čega u Obiteljskom centru zagovaraju prevenciju. Jer, pravilo je kako su gotovi svi počinitelji nasilja nad ženama bili svjedoci tog modela ponašanja tijekom svog odrastanja, istaknula je Gordana Markulin Ježina, voditeljica Sigurne (Male)kuće u kojoj se trenutno nalazi pet obitelji.
Iz svog bogatog iskustva voditeljica skrovišta za žene navela je kako je koji put intenzitet tog nasilja takav da žrtve žele promijeniti identitet i odseliti u inozemstvo. Naprosto nemaju snage za program resocijalizacije koji postoje u zadarskoj Maloj kući u kojoj na žalost, zbog recesije, radi samo jedan stručni tim.
Njihov tretman lakše prihvaćaju žene iz ruralnog, nego li iz urbanog područja. I to je najteže sa ženama iz visokoobrazovnog miljea, jer nerado prihvaćaju promjene i imaju potrebu na svoj način objasniti zbog čega su postale žrtve nasilje. Njihov tretman stoga duže traje, ustvrdila je Gordana Ježina Markulin.
A one iz ruralnog područja nemaju, primjerice, novca za putovanje u Zadar, istaknula je jutrošnji slučaj psihologinja Ana Uranija koja u Caritasovom savjetovalištu provodi psihosocijalni tretman žrtve, za koji su oni jedini koji imaju licenciju. U svakom slučaju najvažnije je prepoznati počinitelja nasilja još u ranoj fazi, kazala je Ana Uranija, osobito u adolescentskoj dobi, te upozorila na sve češće nasilje odrasle djece nad roditeljima.