ZADAR– Dok je zadarski rektor Ante Uglešić za novi studij diplomacije našao povijesne razloge u biskupu Donatu koji je začetnik te međunarodne veze, njegova bivša prorektorica, danas državna tajnica Dijana Vican otkrila je kako je njen “dragi prijatelj Miomir Žužul metodološki spojio privatno i državno sveučilište preko tog studija”.
U uvodu okruglog stola o budućnosti diplomacije nakon Wikileaks, s kojim je započeo taj diplomski studij, rektor je rekao kako je to povijesna odluka, iskorak te prvi primjer javno-privatnog partnerstva. U ime ministra znanosti Radovana Fuchsa, državna tajnica Vican, inače zadužena za osnovno školstvo, poručila je zadarskom skupu kako ministar duboko vjeruje u povezanost privatnog i državnog sveučilišta. – Prekrasan je osjeća bio sudjelovati u pozdravu studenata ovog studija kao i na ovom veličanstvenom skupu, kazala je Vican i ustvrdila kako je taj studij značajan događaj za hrvatsku politiku i visoko obrazovanje.
Zadarski rektor također je uvjerenja kako će se novi kadrovi sa zadarskog sveučilišta uključiti u budućnost diplomacije koja će imati veliku ulogu ulaskom Hrvatske u EU. A studij u Zadru je po rektoru upisalo otprilike 15 studenata i očekuje da će ih toliko biti i u Dubrovniku.
Studenti su slušali govornike okruglog stola, kao svoj prvo predavanje. Po semestru će platiti 3 000 eura, otkrili su u pauzi skupa na kojem se ipak nisu pojavili najavljeni prof.dr. Slaven Letica, Budimir Lončar te profesor Vlatko Cvrtila.
Sva izlaganja manje-više vrtila su se oko teze koju je iznio dr. Davor Božinović iz Ministarstva vanjskih poslova, koji je rekao da je Wikileks bio 11. rujan diplomacije koja je uzdrmana, a po Mati Graniću diplomacija se mora unaprijediti i naći odgovor na priču Wikileksa. A da on može biti dvojak, ovisno o stupnju demokracije pojedinih država, ustvrdio je Josip Paro, koji se kao savjetnik Predsjednika RH-a i karijerni diplomat, skupu nije propustio pohvaliti da je on svoje prvo obrazovanje stekao u Zadru.