Ustavni je sud preporučio Sabor da nastavi s dobrom parlamentarnom praksom nemijenjanja izbornog zakonodavstva godinu dana prije izbora, što znači da bi Sabor najkasnije do 11. ožujka 2011. trebao promijeniti Zakon o izbornim jedinicama jer je krajnji ustavni rok za redovne izbore 11. ožujka 2012. godine. Koliko je javnosti poznato Ministarstvo uprave radi na izmjenama i dopunama tog Zakona i taj bi posao mogao biti zgotovljen već do sredine siječnja.
Krojenje izbornih jedinica bit će prilika i za novi gerrymandering, odnosno politički pristranu podjelu izbornih jedinica.
Politolog Goran Čular s Fakulteta političkih znanosti smatra da je dobro da je to pitanje pokrenuto jer je riječ o zakonitom provođenju izbora. Upozorio je na strukturni problem izbornih jedinica u Hrvatskoj.
– Hrvatska je jedina država u Europi koja ima proporcionalni izborni sustav s više izbornih jedinica, a da se u svakoj izbornoj jedinici bira isti broj zastupnika, kazao je Čular. U drugim zemljama takvog izbornog sustava, primjerice Češkoj ili Austriji, broj zastupnika variraod izborne jedinice do izborne jedinice, sam jedinice često slijede administrativnu podjelu zemlje što kod nas također nije slučaj, a u konačnici iza svakog mandata je podjednak broj glasova. Čular smatra propustom to što Državno izborno povjerenstvo nema ovlast ujednačavanja izbornih jedinica, a to što taj posao radi Ministarstvo uprave može biti problem jer ono nikad ne može biti toliko neovisno tijelo kao DIP.
Ispraviti nelogičnosti
Novo krojenje izbornih jedinica bit će prilika i za ispravljanje brojnih nelogičnosti, od kojih se najčešće spominje VII. izborna jedinica koja se prostire od Jaruna do Jadrana. Jasno je i da će dvije velike priobalne dalmatinske izborne jedinice – IX. i X. morati biti smanjene, te da će se slavonsko baranjske izborne jedinice morati povećati po broju birača.
Grad Zagreb će zbog svoje veličine i dalje biti podijeljen na više izbornih jedinica, a moguće je da će I. izborna jedinica (obuhvaća šire središta Zagreba) biti povećana. Veličina izbornih jedinica ponešto govori i o stanju u popisima birača. Najveća, IX. izborna jedinica, bila je 2000. godine tek šesta po veličini.
U međuvremenu je broj birača u njoj povećan za čak 56.227 ili skoro cijeli Zadar, najveći grad u toj izbornoj jedinici. Prema popisu iz 2001. Zadar ima 72.718 stanovnika, a prema popisu birača s lokalnih izbora 2009.