Petnaest zadarskih obitelji uključeno je u projekt, odnosno Kabinet za ranu podršku, koji je u rujnu pokrenulo Društvo naša djeca Zadar uz podršku Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Projekt, pokrenut među prvima u Hrvatskoj, namijenjen je obiteljima s djecom mlađom od tri godine, i to prvenstvenom onom koja imaju poteškoća u razvoju.
Usluge Kabineta, kako pojašnjava Vera Sušić, predsjednica zadarskog Društva naša djeca, podrazumijevaju ranu podršku, savjetovalište za obitelj i stručnu pomoć u obitelji. Voditeljica Kabineta za ranu podršku je Dijana Miočić.
Neprocjenjiv utjecaj roditelja
– Djeca su različita. Kod neke djece razlike su takve prirode da mogu signalizirati posebne potrebe. Što je ranije teškoća uočena, to je veća vjerojatnost da će dijete dostići svoje pune potencijale. Rane godine sadrže jedinstvenu mogućnost za utjecaj na djetetov razvoj, s tim da je utjecaj roditelja u tom razvoju neprocjenjiv, kaže Vera Sušić, pojašnjavajući da usluga rane podrške obuhvaća obitelji djece s neurorizikom, teškoćama vida i sluha te višestrukim, motoričkim, intelektualnim, komunikacijskim i jezično-govornim teškoćama.
Savjetovalištu za obitelj, roditelji se mogu obratiti ako imaju nedoumica ili pitanja vezanih uz razvojni put svoje djece ili sumnji u način njihova napredovanja. Također, u savjetovalištu roditelji mogu dobiti stručnu podršku za poticanje razvoja njihova djeteta. U rad savjetovališta uključeni su rehabilitatori, logopedi i psiholozi koji su zaduženi za stručne savjete i razvojnu procjenu iz područja ranog razvoja i intervencije.
– Ako razgovorom u savjetovalištu zajednički zaključimo da obitelj ima potrebu za dodatnom edukacijsko-rehabilitacijskom podrškom, dogovaramo termine kućnih posjeta, odnosa posjeta obiteljskom domu, kaže Sušić te dodaje da zadarski DND ima 35 članova, među kojima je i osam stručnjaka koji su uključeni u realizaciju programa rane podrške.
Patronažna podrška obitelji
Među tim stručnjacima i dvije su specijalizantice za ranu intervenciju. Sušić ističe važnost patronažne podrške obitelji, dakle kućnih posjeta gdje stručnjaci na licu mjesta pokušavaju otkloniti roditeljske strahove i nedoumice vezane uz razvoj njihove djece.
– Patronažna podrška obitelji podrazumijeva stručne posjete, jednom tjedno. Obiteljima na licu mjesta pokušavamo pomoći da prihvate situaciju onakva kakva jest i otklonimo im niz nedoumica koje imaju vezane za razvoj njihova djeteta. Dijete s poteškoćama u razvoju za roditelje je uglavnom velika nepoznanica, koja donosi niz strahova, no njih je moguće pobijediti uz stručnu pomoć. Opterećeni roditelji teško mogu ostvariti kvalitetan odnos s djetetom, zbog čega im je stručna pomoć potrebna i dobrodošla, kaže Sušić, dodajući da stručnjaci iz svake situacije pokušavaju izvući maksimum.
Inače, rad Kabineta za ranu podršku financira Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti sa 150 tisuća kuna. U to su uključeni i programi poticanja emocionalnog i kognitivnog razvoja, rane psihomotoričke stimulacije, alternativnih i potpomognutih oblika komunikacije, ranih jezično-govornih poticaja te edukacijske radionice za grupe roditelja. U Kabinetu za ranu podršku, roditelji i stručnjaci zajednički mogu izraditi i individualizirani plan podrške obitelji.