Pedijatar zadarske Opće bolnice dr. Neven Milić ustvrdio je da je pojava pretilosti kod djece u porastu.
– U Hrvatskoj ne postoji organizirano sustavno praćenje pretilosti kod djece, već se ta pojava detektira na sistematskim pregledima. Kod nas u bolnicu dolaze ekstremni slučajevi ili ako roditelj primijeti da s težinom njegova djeteta nešto nije u redu. Nažalost, u borbi s pretilošću kod djece mi liječnici gubimo bitku, kazuje dr. Milić.
Zašto se uopće javlja pretilost, sugovornik kaže da je jedan od razloga zasigurno način života na što liječnici ne mogu utjecati ili mijenjati.
– Današnja djeca su izbombardirana reklamama s prehrambenim proizvodima koji su hiperkalorični. Nekad davno djeca su pila vodu, a danas svaki put kad su žedna posegnu za kaloričnim napicima. Općenito, način života današnje djece promijenio se u odnosu na način života djece od prije četrdesetak godina. Slobodno vrijeme djeca danas uglavnom provode sjedeći ispred ekrana računala ili televizora, a nekad davno djeca su se igrala u dvorištima te su bili tako mršavi kao da su iz Biafre, no hranili su se zdravo i boravili na svježem zraku, kazuje dr. Milić. Osim toga, djeca su nekad davno imala međuobroke koji su se sastojali od voća, dok su danas na meniju iznimno kalorični puding ili kakvi drugi pripravci. Osim toga, djeca preskaču glavne obroke te se hrane kaloričnim međuobrocima, napominje dr. Milić.
Što su u ranijoj dobi deblji, mališani imaju veću sklonost prema pretilosti. Pretila djeca najčešće zatraže pomoć stručnjaka u predpubertetskoj dobi.
– Jedan od razloga zašto djeca dođu k nama je to što postaju svjesna svoga tijela te im višak kilograma smeta. Često se ljeti dječaci znaju kupati u majicama jer im je neugodno. Dolaskom djeteta u bolnicu napravi se biometrija te se odrede visina i težina. Podaci se upišu u percentilnu tablicu te se procijeni je li dijete u granicama prosjeka. Također, odredi se indeks tjelesne mase na temelju tjelesne težine, visine i dobi. Ako utvrdimo da su djeca pretila, slijedi obrada koja ovisi o težini, navodi dr. Milić. Ako je dijete asimetrično, napravi se endokrinološka pretraga koja uključuje pretragu šećera u krvi, masnoće i pojedinih hormona.
– Utvrdimo li da se radi samo o habitualnoj pretilosti uzrokovanoj stilom života, dijete uputimo u dijetetsko savjetovalište gdje dobije posebno za njega osmišljen jelovnik, dodaje dr. Milić. Ako se dijete hrani prema tom jelovniku, ono neće gladovati, već se na meniju nalazi probrana hrana, obogaćena vlaknima i niskokalorična.
– Potom slijede kontrole i tada dobijemo prve poražavajuće rezultate. Djete smršavi kilogram ili dva pa ih ponovno vrati. Jednostavno mi s ovim problemom gubimo bitku, ističe pedijatar. Često su u ovim situacijama i roditelji nemoćni jer nemaju snage djetetu zabraniti konzumiranje visokokalorične hrane ako je gladno ili će mu dati da pojede što ono hoće samo da nešto stavi u usta, kazuje dr. Milić.
Prvi načina da bi se pretilost detektirala jesu sistematski pregledi. Također, liječnik primarne prakse trebao bi reagirati ako uoči pretilost djeteta.
– Ako je roditelj u nedoumici je li njegovo dijete debelo ili mršavo, dovoljno će biti da primijeni percentilnu tablicu te vidi je li ono u granicama prosjeka. Najvažnije je da dijete ima odgovarajuću ishranu bogatu voćem, povrćem, žitaricama te da mu je ograničen unos ugljikohidrata. Nije preporučljivo djecu podvrgavati strogim dijetama. Odmaknite ih od televizora, računala te neka povećaju fizičku aktivnost. Također, za dijete je važan unos masnoća koje su važne za njegov razvoj, zaključuje pedijatar.
Premda još uvijek u narodu vrijedi izreka koja kaže da je debljina sinonim za zdravlje i ljepotu, a mršavost za bolest, dobro je znati da pretilost kod djece nosi brojne zdravstvene rizike kao što su krvožilne bolesti, dječja hipertenzija, dijabetes, problemi sa zglobovima, a česte su i smetnje s disanjem tijekom spavanja.