Turistička industrija zabrinuta je uredbama novoga Zakona o turističkom zemljištu koje su trebale biti donesene prije gotovo tri mjeseca, a tek su se posljednjih dana pojavile naznake prvih prijedloga razina koncesijskih naknada koje su sastavili Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo turizma. U sadašnjem prijedlogu predlaže se fiksna naknada od 2,5 kuna za četvorni metar zemljišta, uvećane za postotak prihoda koji tvrtke ostvaruju na turističkom zemljištu, na osnovi kojeg bi se u budžete države i jedinica lokalne samouprave slilo stotine milijuna kuna dodatnog prihoda.
No, to će se dogoditi samo budu li se tvrtke pod tim uvjetima odlučile na uzimanje zemljišta u koncesiju. Naime, iako hotelijeri ne žele komentirati neslužbene navode dok uredbe ne budu službeno donesene, doznajemo da je struka još uvijek nezadovoljna nekim rješenjima jer ne rješavaju osnovne probleme turističkog zemljišta. Upozoravaju da je potpuno neprimjereno i nelogično uz fiksnu naknadu za četvorni metar okućnice oko hotela za koncesiju plaćati i postotak prihoda tog hotela. Naime, zemljište oko hotela nije ni na koji način slično zemljištu u kampovima. U kampovima je zemljište osnova za stvaranje prihoda i tu je i sam sektor od početka predlagao da se u koncesijsku naknadu ugradi postotak prihoda kampa, to jest da država i tvrtka kao suvlasnici dijele poslovni uspjeh nastao na prostoru kampa. Oko hotela i turističkih naselja zemljište dolazi u vlasništvo jedinice lokalne samouprave, dok su nekretnine neosporno u vlasništvu tvrtki.
Bude li koncesijska naknada za zemljište oko hotela predviđala i plaćanje postotka prihoda hotela, moguće je da hotelijeri neće uopće imati interesa uzeti to zemljište u koncesiju. Što je još apsurdnije, postotak prihoda nije vezan za broj četvornih metara oko hotela koji se uzima u koncesiju, što bi značilo da hotel koji ima nekoliko stotina kvadrata okućnice ili onaj koji ima tisuće kvadrata treba jednako izdvojiti nekoliko postotaka ukupnog prihoda za koncesijske naknade. Ako ovaj dio prijedloga propadne i hotelijeri ne predaju zahtjeve za koncesije, jedinice lokalne samouprave izgubit će mogući prihod od koncesijskih naknada, što im nikako nije u interesu, dok će se država namiriti prihodima od koncesija u kampovima.
U međuvremenu istječu važni rokovi jer se zahtjevi za koncesije nad turističkim zemljištem moraju po Zakonu podnijeti do 1. veljače pa će, po svemu sudeći, Vlada morati donijeti uredbe već ovih dana. Ovakva žurnost, upozoravaju stručnjaci, nakon mjeseci odgoda i kršenja rokova, mogla bi opet dovesti do loših rješenja koja se neće moći primijeniti u praksi, čime bi pravna zavrzlama oko turističkog zemljišta dobila još jedno poglavlje, a ne konačni rasplet. Koncesijske naknade bile bi određene i država bi osigurala dodatne prihode, no turistički sektor upozorava i na niz drugih problema koje uredbe trebaju riješiti. Ključno je da se uredbama detaljno regulira suvlasnička zajednica u kampu.