Što je postignuto u četiri protekle godine otkad su poslovi izdavanja građevinskih dozvola prepušteni velikim gradovima i županijama?
Na prvi pogled dosta, jer su zaostaci sada puno manji, no i ovo rješenje u potpunosti ne zadovoljava jer su zapravo upravni poslovi, koji su po naravi posao države, prepušteni samoupravi.
Prema informacijama koje su doprle do ljudi koji se bave ovim poslovima u Zadru, čini se da se ponovno razmišlja o reorganizaciji i vraćanju ovih poslova u urede državne uprave. Kad je početkom siječnja 2008. krenula ova reorganizacija, na izdavanju građevinskih dozvola u državnim uredima u Zadru (zajedno s djelatnicima po ispostavama od Paga do Biograda) radilo je 14 ljudi.
Sada samo u Gradu Zadru, na poslovima u Upravnom odjelu za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja, radi 12 osoba, a cijeli ostali teritorij u nadležnosti je Županijskog upravnog odjela u kojemu radi 36 osoba (18 u Zadru u prostorima kod Sv. Krševana te isto toliko u ispostavama na terenu). Dakle, sve skupa 48 umjesto nekadašnjih 14.
Male plaće
Jedan od nominalno glavnih razloga zbog kojih je država prepustila ove poslove lokalnoj i regionalnoj samoupravi jest u činjenici da se u državnim uredima, zbog malih plaća, nikako nisu mogli naći kadrovi za ove složene poslove.
Grad i Županija imaju nešto veće mogućnosti za davanje boljih plaća, pa je vjerojatno i to razlog zašto je sada kadrovska popunjenost bolja.
Zanimljivo je, jasno, zašto se drugi državni poslovi nisu na ovaj način prenosili na lokalnu samoupravu. U ovom slučaju se sada može dogoditi određeni sukob interesa jer dozvole izdaje zapravo isto tijelo koje donosi i prostorne planove, no vjerojatno je to bio cilj.
– Kad bi došlo do ponovnog vraćanja ovih poslova u državne urede, u biti bismo se vratili na početak, kaže Željko Letinić, županijski pročelnik za ove poslove. I Zadarska županija i Grad Zadar uložili su veliki novac u opremanje ovih službi, kao i kadrovsko ekipiranje.
Broj zaostalih predmeta je puno manji, smanjuje se svake godine, a da to nije tako, uz toliko novih kadrova i uloženog novca, bilo bi tragično.
Grad izdao 307 dozvola
Prošle godine službe Grada Zadra u upravnom su postupku riješile 763 predmeta, od kojih 307 pozitivno, a u radu je ostalo 1117 predmeta.
U okviru toga je 27 građevinskih dozvola i 103 lokacijske dozvole te 21 rješenje o izvedenom stanju.
Različite cijene
Cijena građevinske dozvole različita je u svakoj općini i gradu jer ovisi o visini komunalnog doprinosa koja svaka jedinica lokalne samouprave donosi samostalno, a k tome postoje razlike i po zonama u okviru iste općine, odnosno grada.
U Benkovcu je tako cijena komunalnog doprinosa dvije kune po prostornom metru objekta, a u Biogradu ili Zadru maksimalnih 130 kuna po prostornom metru. Na to ide i cijena projektiranja (10-15 eura po četvornom metru), te vodni doprinos.
Kad se plaća tzv. kazna za izvedeno stanje (legalizacija), cijena je 30 posto od cijene komunalnog doprinosa, što u prosjeku dođe oko tisuću kuna po četvornome metru.
Županija riješila 2649 dozvola
Županijski upravni odjel za provedbu dokumenata prostornog uređenja prošle je godine u upravnom postupku riješio 2649 predmeta, a zaprimio ih je 2365. U neupravnom postupku, dakle u poslovima koji nisu dozvole, nego razne ovjere, od potvrde glavnog projekta do raznih uvjerenja, riješeno je 5949 predmeta.