Arhitektonski natječaj na kojemu je odabran rad prema kojemu bi Fani Horvat trebala graditi kafić i restoran u park-šumi Marjan je nelegalan, a sam rad je plagijat, tvrdi u priopćenju Inicijativa za Marjan, čiji su članovi prošlog vikenda organizirali prosvjedno okupljanje više tisuća Splićana odlučnih da spriječe gradnju na Marjanu.
Podsjetimo, arhitektonskim natječajem koji je raspisala Latebra, tvrtka nevjenčane supruge splitskoga gradonačelnika Željka Keruma, obuhvaćeno je 15.000 četvornih metara zemljišta na sjevernoj strani Marjana. Latebra je vlasnik oko trećine toga zemljišta, a natječajem je utvrđeno da će se graditi baš na njezinoj zemlji.
Vlasnik najvećeg dijela je Grad Split, a među vlasnicima su i Matica hrvatska, Zbor liječnika Zagreb, Udruženje likovnih umjetnika Zagreb i Stolna crkva Split. Osim Keruma, koji je privatnom investitoru odobrio raspisivanje natječaja, drugi suvlasnici nisu ni znali da se provodi natječaj koji se odnosi i na njihovo vlasništvo.
Inicijativa podsjeća da se u park-šumi ne bi smjelo graditi prije donošenja Plana područja posebnog obilježja te da Generalni urbanistički plan Splita, na koji se poziva Kerum, nije u skladu sa županijskim planom koji, kao plan višeg reda, brani gradnju u park-šumi. Osvrnuli su se i na prvonagrađeni rad arhitekta Nene Mikulandre.
“Projekt predviđa da će se sada javni i svima slobodno dostupni kameni mul pretvoriti u štekat budućeg ugostiteljstva, predviđa sportske terene na sada slobodnom prostoru između šume i nasipa lukobrana Sportskog društva Spinut, što ne bilo sporno kad bi postojala jamstva da će ti tereni biti svima dostupni. Iskustva s Bena, gdje je koncesionar Kerum, pokazuju kako je vjerojatnije da će tereni biti dostupni samo uz skupu naplatu. Time će se dio Marjana pretvoriti u ‘zabranjeni grad’ za bogataše, koji će umjesto javnom korištenju služiti maloj skupini imućnih”, navodi se u priopćenju te tvrdi da je “pobjednički projekt blizu plagijatu: iznad uobičajene mjere oslanja se na projekt SANAA architects i Kazuyo Sejima”.