Jučer, zadnjeg dana za predaju prijava poreza na dohodak, u Područnom uredu Porezne uprave Zadar, gužve nisu bile ni približne onima od prethodnih godina. Štoviše, prijavu se moglo odnijeti direktno na šalter ili tek u ponekom slučaju pričekati koji trenutak da prijavu preda osoba ispred.
Kako doznajemo od pročelnika Vjekoslava Jurline, do jučer u 13 sati u Područnom uredu Porezne uprave Zadar zaprimljene su 25.482 godišnje prijave poreza na dohodak za 2010. godinu. Riječ je o čak 16 tisuća prijava manje nego lani kada je zaprimljena ukupno 41.401 prijava poreza na dohodak za 2009. godinu.
Odaziv slabiji 40 posto
– S obzirom na to da se prijave zaprimaju danas do 19 sati i da će dio biti poslan poštom, ne možemo dati točan podatak o ukupnom broju zaprimljenih godišnjih prijava poreza na dohodak za 2010. godinu, napomenuo je Jurlina.
U svakom slučaju, broj prijava je gotovo 40 posto manji nego lani, a ovaj se postotak u nekoliko zadnjih sati za prijavu sigurno neće drastično smanjiti.
Uzrok smanjenog interesa za predajom poreznih prijava treba potražiti u ukidanju određenih poreznih olakšica. Naime, sve olakšice koje su vrijedile za 2009. vrijede samo za prvih šest mjeseci 2010. godine, a sukladno Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, koji je na snagu stupio 1. srpnja 2010. godine. Očekuje se da će država zahvaljujući novom zakonu ove godine na povratu poreza uštedjeti oko milijardu kuna.
Podsjetimo da se porezne olakšice koje su ukinute od 1. srpnja prošle godine odnose na uplaćene premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, dobrovoljnog mirovinskog osiguranja, dopunskog, dodatnog i privatnog zdravstvenog osiguranja. Odnose se i na stvarne troškove zdravstvenih usluga u Republici Hrvatskoj za vlastite potrebe, kao što su liječnički pregledi, dijagnostičke i laboratorijske pretrage, dijagnostički i terapijski postupci, operativni zahvati, stomatološke usluge, lijekovi, ortopedska pomagala i slično. Olakšice se također ukidaju i za stambene potrebe, a koje podrazumijevaju kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora, održavanje postojećeg stambenog prostora i plaćenu slobodnu ugovorenu najamninu.
Predati ili ne predati?
Da su se građani pomalo “ohladili” od predaje poreznih prijava potvrdio nam je jedan građanin kojega smo jučer zatekli u Poreznoj upravi.
– Do zadnjeg sam se trena kolebao hoću li uopće predati prijavu jer ću ove godine dobiti manje novca nego lani. Ma što više radiš, manji je povrat, požalio se Zadranin koji je želio ostati anoniman.
S druge strane, Mate iz Zadra zadovoljan je iznosom koji će dobiti od povrata poreza.
– Dobit ću jednako koliko i lani. Naravno da se isplati predati prijavu. Za svaku se kunu isplati, stav je Matin.
Pred šalterom smo zatekli i Tomislava koji je zadnji dan za prijavu poreza čekao zbog, kako je rekao, svojevrsnog rituala.
– Takav je red i običaj, pitanje njegovanja tradicije. Poreznu prijavu svake godine uredno predam zadnjeg dana. Isplati li se? Svakako da. Zašto državi dati nešto što joj ne pripada? Ionako nam uzima previše, rekao je Tomislav.
Spomenimo i da je osim jučer zadarski Područni ured Porezne uprave izvanredno radio i u subotu 26. veljače i to do 15 sati.
No, kako doznajemo, odaziv građana u subotu je bio loš te je tog dana zaprimljen iznimno mali broj poreznih prijava.