Inženjeri tokijskog elektropoduzeća uspjeli su priključiti električnu energiju na dva od šest reaktora nuklearke Fukushime Daiichi u Japanu, oštećene u potresu prije tjedan dana.
Predstavnik tvrtke rekao je da će, nakon što provjere djeluju li pumpe i ostala oprema, pokušati dopremiti vodu u reaktore. Time bi počeo postupak njihova hlađenja te postupna normalizacija stanja. To daje nadu da će se spriječiti smrtonosno ispuštanje zračenja u najtežoj nuklearnoj nesreći od černobilske katastrofe.
Radnici i dalje polijevaju vodom reaktor 3 koji se smatra najkritičnijim nakon izbijanja pare, što može upućivati na izloženost nuklearne jezgre.
Stanje u japanskoj nuklearki teško je, ali se naglo ne pogoršava, objavila je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA).
Premijerka Kosor upisala se u knjigu žalosti
Ako sadašnja taktika ne uspije, posljednja je opcija prekrivanje cijelog kompleksa Fukushime pijeskom i betonom kako bi se spriječilo katastrofalno širenje zračenja, kao što je učinjeno i nakon eksplozije nuklearne elektrane u Černobilu.
Prema posljednjim podacima, od potresa i tsunamija poginulo je 7000 ljudi, 10.000 još se smatra nestalima. Zbog najveće katastrofe od Drugog svjetskog rata, premijer Naoto Kan namjerava formirati vladu nacionalnog jedinstva. Većina stranaca već je masovno napustila zemlju ili to upravo namjerava učiniti.