ZADAR– Studentski portal Sajt ponovno je dostupan nakon što je Studenstki zbor platio internetsku domenu s kojom se Sajt pojavio u novom izdanju. Iz njega se doznaje kako na Sveučilištu još djeluje Nazavisna studentska inicijativa koja provodi anketu o Studentskom klubu Božo Lerotić, s pravom pitajući studente što misle o funkcionalnosti tog prostora koji bi trebao biti njima namijenjen.
Autori su pod lupu stavili i studentske projekte, pitajući se zbog čega ih Senat još nije potvrdio, ali i dovode u pitanje kriterije te izbor odabranih projekata.
Već smo zakoračili u mjesec travanj, a Senat Sveučilišta u Zadru još nije potvrdio Izvještaj Povjerenstva za evaluaciju studentskih projekata, programa i drugih studentskih aktivnosti, što znači da se mora čekati 16. ili 17.travnja za kad se najavljuje sjednica Senata, a potom se mora čekati i dodatna potvrda resornog ministarstva, navodi se na Sajtu.
.
Ako stavimo sa strane netransparentnost Povjerenstva, ako stavimo sa strane produženje Natječaja iako izričito stoji kako se on ne produžuje, ako stavimo sa strane što novi izvještaj nije objavljen, da na nijednu žalbu nije odgovoreno i dalje se moramo zapitati (na temelju prvog izvještaja), što se ove godine financiralo, a što nije. Stoga, navest ćemo samo nekoliko primjera:
„Kros sportskih novosti u Zagrebu” (projekt 16),
– opis projekta: „sudjelovanje “Studentskog cross-country kluba Sveučilišta u Zadru” na ekipnom kros nastupu „Sportskih novosti” u Zagrebu”.
– potraživano 4.227,84 kn, odobreno 1.773,00 kn
– projekt je športski događaj koji ulazi u domenu Sveučilišnog športskog saveza što je u sukobu s člankom 10. Pravilnika gdje stoji kako se ne financiraju: „programi studentskih organizacija čija se djelatnost u tekućoj godini financira po zasebnim propisima u Republici Hrvatskoj”.
„ Klapa Kondura u Omišu 2011″ (projekt 18),
– opis projekta: „nastup ženske klape “Kondura” na FDK Omiš u srpnju 2011.”
– potraživano 1.831,15 kn, odobreno 1.831,15 kn (puni potraživani iznos)
– Sveučilište u Zadru nema studij glazbe ili klapskog pjevanja, a premda izvannastavno bavljenje pjevanjem nikome nije zabranjeno nije poznato da se iz studentskog proračuna financiraju putovanja ostalih zadarskih klapa na festivalima diljem zemlje. Jedina poveznica sa Sveučilištem jest ta da su članice klape studentice Sveučilišta u Zadru. Njihovo pojavljivanje na festivalu na nijedan način ne osigurava kriterije stručnosti, nepoznato je na koji način sudjelovanje na festivalu pomaže u stručnom ili znanstvenom usavršavanju tim studenticama ili drugim studentima Sveučilišta u Zadru, kao što je sigurno da drugi studenti i studentice neće biti u publici na festivalu u Omišu pa da barem na taj način sudjeluju u realizaciji projekta.
„Sipa” (projekt 20),
– opis projekta: „Projekt SIPA sastoji se u okupljanju i educiranju studenata za znanstveni rad u podmorju, te praktičnog rada koji će im pomoći u sjecanju iskustava na osnovi usvojenih znanja. Projekt se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela, a završava izradom stručnih izviješća i tekstova primjerenih široj javnosti.”
– potraživano 25.000, 00 kn, odobreno 15.500,00 kn.
– u izvještaju se ne navodi nijedna stavka na koju se troši najveća pojedinačna odobrena svota od 15.500, 00kn. Tko će educirati studente za znanstveni rad? Da li je ta osoba ovlaštena za tako nešto? Hoće li im tada biti plaćeno za to? Koji sve troškovi će se podmiriti s iznosom od 15.500, 00 kn? Tko sve može sudjelovati u projektu? Pretpostavljamo studenti arheologije koji jedini na Sveučilištu imaju kolegij „Podvodna arheologija”. I da li samo nama taj projekt ispada kao tečaj ronjenja koji se može upisati u ovlaštenim Centrima?
„Berlin primjer hladnoratovske podjele svijeta” (projekt 40),
– opis projekta: „Posjet studenata Odjela za povijest najvažnijih mjesta koja su obilježila ulogu Berlina u 20. stoljeću, ponajviše razdoblje Drugog svjetskog rata.”
– potraživano 15.318,00 kn, odobreno 10.068,00 kn
– u izvještaju Povjerenstva stoji: „Projekt nema jasno definiranu svrhu osim posjete Berlinu i njegovim znamenitostima; financira se dio putnih troškova i dio smještaja (50% avionskih karata i smještaja).” Ako nema jasno definiranu svrhu osim posjeta Berlinu i njegovim znamenitostima, kako to da se ipak projekt financira i to s iznosom od 10.068, 00 kn? Projekt je prema Pravilniku iz dva razloga trebao biti odbijen, prije svega zbog toga što se ne financiraju „ekskurzije bez dokazanog akademskog karaktera”. Ako je Povjerenstvo utvrdilo kako projekt nema akademskog karaktera, on je trebao biti odbijen, a ne dodijeliti mu 10 tisuća kuna.
„Putuj da bi učio – uči da bi putovao” (projekt 41),
– opis projekta: „Cilj projekta je povezivanje studenata i zaposlenika Studentskog doma u Zadru sa njihovim kolegama u Osijeku, uspostavljanje veza i razmjena iskustava, te posjet Vukovaru.”
– potraživano 16.350,00 kn, odobreno 9.500,00 kn,
– u izvještaju Povjerenstva stoji: „Projekt nema jasno definiran akademski karakter; sudionici projekta nisu jasno definirani (između studenata i zaposlenika); Odobrava se prijevoz.”
I dok se projektu „Sajt”- ne odobrava izrada majica ostalima se to daje u većim razmjerima:
2. Projekt „7.Irski dani” – odobrava se 100 majica
3. Projekt „DASKA” – odobrava se 20 majica
4. Projekt „SF Week” – odobrava se 75 majica
5. Projekt „Ritam kulturizma” – odobrava se 100 majica
Razumljivo je da se nakon ovoga morate zapitati kako to da se nekim projektima ne odobravaju majice, nekima se odobrava 100 majica, nekima 75, a nekima 20 majica? Po kojim kriterijima je to određeno?