U sklopu projekta Javno zagovaranje i praćenje politika vezanih za obnovljive izvore energije u Zadru je održana je prva od četiri regionalne radionice s ciljem osnaživanja kapaciteta udruga i zainteresirane javnosti za sudjelovanje u procesima odlučivanja na području obnovljivih izvora energije.
U projektu sudjeluju Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) iz Zagreba, Eko Liburnia iz Rijeke, Eko-Zadar iz Zadra, Press centar za okoliš iz Osijeka, Zvono uz Kupu iz Zamršja kod Karlovca i Energetski institut „Hrvoje Požar” iz Zagreba. Projekt financijski podupiru Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i Europska unija u sklopu IPA programa. Do konca godine radionice će se održati i u Osijeku, Karlovcu i Rijeci.
Riječ je o projektu čiji je specifičan cilj, posredstvom utjecanja na donositelje odluka i predlaganjem konkretnih rješenja, malim proizvođačima, pojednostavniti administrativni postupak stjecanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora, i time ubrzati razvoj hrvatske energetike u održivom smjeru.
Pravilnikom o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije proizišlom iz Zakona o tržištu električne energije (NN177/04) propisani su uvjeti za stjecanje statusa povlaštenog proizvođača električne energije. Ovaj status može steći proizvođač koji u pojedinačnom proizvodnom objektu istodobno proizvodi električnu i toplinsku energiju, koristi otpad ili obnovljive izvore energije za proizvodnju električne energije na gospodarski primjeren način usklađen sa zaštitom okoliša.
Ovaj pravilnik, kako je u svom izlaganju istaknula Maja Božičević Vrhovčak, ne predviđa značajnija pojednostavljenja za male proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora za kakve građani imaju najaviše interesa.
Pozdrav suncu na čekanju
U ovom trenutku svega nekolicina malih proizvođača ima status povlaštenog proizvođača električne energije.
-Nije status povlaštenosti svrha sam po sebi, već se radi o ostvarivanju poticajne cijene kroz ugovor s Hrvatskim operatorom tržišta električne energije (HROTE), istaknula je Božičević Vrhovčak navodeći kako, po iskustvu investitora, najveće prepreke nisu u regulativi s područje energetike, već u neusklađenosti propisa s područja gradnje i energetike.
Zadarski Pozdrav suncu mala je fotonaponska elektrana koja trenutno jest priključena u elektroenergetsku sustav, no iako je investitor JLS, to jest Grad Zada, još uvije nema status povlaštenog proizvođača.
Žana Klarić, stručna suradnica za zaštitu okoliša u UO za graditeljstvo i zaštitu okoliša Grada Zadra istaknula je kako je pred Gradom Zadrom sklapanje još nekoliko ugovora koji nužno prethode sklapanju ugovora o korištenju mreže s HEP-om. Instalacija dnevno može proizvesti 70 kWh.
Strukovna škola Vice Vlatkovića, kako je izvijestio ravnatelj Tihomir Tomčić, kroz desetak dana raspisat će natječaj za opremanje buduće fotonaponske centrale instalirane snage 10kWh. Strukovna škola Vice Vlatkovića uvela je i izborne predmete kojima se učenici obučavaju za instalatera toplinskih i fotonaponskih sustava.
Burza županijskih krovova
Iako je natječaj Zadarske županije u 2010. godini predvidio sufinanciranje 30 projekata kolektorskih sustava za pripremu tople vode, u konačnici ih je realizirano samo šest. Glavni razlog leži u neriješenim imovinsko-pravnim odnosima, ali i u nedostatku novca samih investitora. Korisnici subvencije po natječaju za 2011. godinu, koji bi trebao biti objavljen sljedećeg tjedna, imat će, zbog toga, mogućnost dobivanja kredita kod poslovnih banaka kako bi osigurali ostatak sredstava.
Regionalna energetska agencija (REA) Kvarner u 2010. je, uz sufinanciranje iz proračuna Primorsko-goranske županije u iznosu od 200.000 kuna za ugradnju solarnih toplinskih sustava, „povukla” još 600.000 kuna iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok su fizičke osobe uložile ukupno 1,2 milijuna kuna. REA Kvarner, kako je istaknuo predstavnik agencije Andrej Čotar, provodi projekt „Burza krovova javnih zgrada” , te će do konca godine prvih pet krovova zgrada u vlasništvu Primorsko-goranske županije biti dano u koncesiju investitorima koji će uložiti u fotonaponsku opremu. Do konca 2016. planira se davanje u koncesiju 16 takvih krovova, s tim što agencija investitorima osigurava svu dokumentaciju potrebnu za stjecanje statusa povlaštenog proizvođača električne energije.
Zaključak partnerskih udruga u projektu jest da je u svrhu uspješnog korištenja obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije nužno postojanje političke volje. Stoga će zajednički provesti analizu programa parlamentarnih stranaka od kojih će zatražiti i da odgovore na upitnik kojim će se ispitivati njihova spremnost da u programe za buduće mandatno razdoblje integriraju poticanje korištenja obnovljivih izvora energije.