Ovaj je tjedan, točnije od 16. do 26. svibnja poznat kao Tjedan obilježavanja nacionalnog dana darivanja i presađivanja organa. U tom je povodu važno naglasiti kako je presađivanje organa danas širom svijeta prihvaćena i uspješna metoda liječenja kod bolesnika kod kojih je došlo do nepovratnog zatajenja funkcije organa. Na žalost, broj osoba koje čekaju na presađivanje mnogo je veći od broja raspoloživih organa, zbog čega presađivanje i darivanje organa zahtijeva široku podršku i obaviještenost javnosti.
Od 2007. godine Hrvatska je postala i punopravna članica Eurotransplanta te od tada bilježi stalni porast broja transplantacija, unapređenje kvalitete transplantacijskih usluga i smanjenje listi čekanja za presađivanje što su potvrdili i Dragan Babajko, predsjednik zadarske Udruge dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika i Agata Verbič, predsjednica zadarske podružnice Hrvatske udruge Transplant, koja je još uvijek u osnutku.
– Naša udruga trenutačno broji stotinjak članova, a prema našim podacima, u Zadarskoj je županiji 120 osoba na dijalizi, odnosno na hemodijalizi i peritonejskoj dijalizi. Mi težimo tome da se u našu udrugu učlane svi osobe koje su transplantirane ili koje su na dijalizi, jer naše aktivnosti prije svega podrazumijevaju edukaciju bolesnika o poboljšanju kvalitete njihova života, odnosno pravilne ishrane kojom mogu znatno poboljšati liječenje.
Udruga također radi i na promicanju darivanja organa, a što je polučilo znatan napredak, jer ljudi su danas puno osvješteniji po tom pitanju, a što potvrđuje i podatak da je Zadar danas među onim gradovima u Hrvatskoj, u kojima se pojavljuje najviše donatora, kazao je Babajko, istaknuvši kako su u posljednjih mjesec i pol dana četiri osobe s područja Zadarske županije dobile bubreg.
Potvrdila je to i Agata Verbič, istaknuvši kako je evidentno da je u Hrvatskoj u posljednje vrijeme znatno porastao broj transplantacija kao što se smanjila duljina čekanja na organe.
– U Hrvatskoj je u posljednjih nekoliko godina porastao broj transplantacija za 20 do 30 posto i u konstantnom je porastu. Također, nekada se na organ čekalo 7 do 8 godina, a danas se prosječno čeka do tri godine. Iako naravno, svako presađivanje organa ovisi o zdravstvenom stanju osobe koja čeka na organ, kazala je Verbič, istaknuvši kako je broj donorskih kartica u Zadru nepoznat, ali zna da samo ona kroz rad u udruzi godišnje podijeli 70-ak kartica.
Pojasnila je da potpisivanje donorske kartice znači da je osoba voljna nakon smrti svoje organe dati, iako, kada do toga dođe, posljednju riječ ima obitelj. Uz to je naglasila kako je svaka osoba, koja kod svog liječnika nije potpisala izjavu da ne želi biti donator, zapravo potencijalni darivatelj organa.