Roditelji petogodišnjeg dječaka iz Zadra tri su godine uplaćivali novac u dječju stambenu štednju. Iz obiteljskog budžeta na taj je račun svaki mjesec odlazilo 500 kuna, a prošlog tjedna svota na štednji dosegnula je 3500 eura.
Stisnuti financijskim problemima, roditelji odlučuju prekinuti štednju i podići novac koji su uplaćivali godinama.
Međutim, tad je uslijedio šok: banka ne želi prekinuti ugovor i isplatiti novac dok roditelji iz Centra za socijalnu skrb ne donesu potvrdu kako su sposobni upravljati ušteđevinom svog djeteta i da će je potrošiti samo za njegovu dobrobit.
– Ostali smo u čudu. To je naš novac koji smo sami uplaćivali i odvajali od svojih plaća, zašto nam netko brani da time raspolažemo?
Tek kad smo stigli u Centar, saznali smo da nije riječ o potvrdi, nego o pravom upravnom postupku. Supruga i ja morali smo pravniku iz Centra obrazlagati što mislimo napraviti s tom lovom, na što ćemo je potrošiti.
Situacija je bila krajnje neugodna, osjećaš se kao da si na optuženičkoj klupi jer moraš objašnjavati kakav si roditelj.
Bojiš se što ćeš reći, važeš svaku riječ, da ne bi ispao loš roditelj. A mi nikad nismo bili ni u kakvom tretmanu Centra niti imali kakvih problema, ovo je zapravo prvi put da smo uopće bili u toj ustanovi – kaže otac (podaci poznati redakciji) koji ne skriva razočaranje.
Pogotovo što su u Centru za socijalnu skrb saznali kako je stambena štedionica bila dužna upozoriti ih da ugovor neće moći raskinuti kad i kako požele, već tek onda kad Centar procijeni da su dobronamjerni roditelji koji neće spiskati dječju ušteđevinu.
– U štedionici nam ništa od toga nisu rekli, a koliko smo kasnije saznali, ni druge roditelje na to ne upozore iako su dužni. Njima je u interesu samo da vi sklopite ugovor i uplaćujete lovu svaki mjesec.
Tu nema nikakvih problema. A kad hoćeš doći do svojih novaca, odjednom se pojavi tisuću prepreka. Mi još uvijek ne znamo kako ćemo do svojih novaca i koliko će cijela ova procedura trajati – kaže ovaj otac koji želi da njegov slučaj bude upozorenje svim roditeljima koji sklapaju ugovore za dječju štednju.
Oni će svoju moći podići tek kad Centru dokažu da će novac potrošiti u interesu djeteta.
– Do uvođenja te novine u zakon došlo je zbog nekoliko slučajeva u kojima su roditelji manipulirali novcem svoje djece. Bilo je raznih malverzacija i novcem od osiguranja koji su djeca dobivala zbog ozljeda. Umjesto na zdravlje, školovanje i poboljšanje kvalitete djetetova života, novci su odlazili u druge svrhe.
Zbog takvih neodgovornih roditelja sada su “kažnjeni” svi, ali to je bio jedini način da zakonodavac zaštiti djecu – kaže ravnateljica Jadrijev dodajući kako Centar nikome ne pravi probleme ako roditelji postupaju u interesu djeteta.