Mali eko razred Privatne Osnove škole Nova i ove je godine uspješno priveo kraju svoj eko projekt. Naime, učenici 4. razreda sa svojom su učiteljicom Ivom Čakarun, idejnom začetnicom projekta, prošle godine započeli projekt „Plastičnim bocama do…” , ali ovaj put ne dupina već bjeloglavog supa. Cilj samog projekta je kod djece razvijati radne navike i organizacijske sposobnosti, ekološku svijest i pozitivan i aktivan stav prema radu, poduzetnički duh i kreativnost, prepoznati prirodne vrednote, uočiti kvalitete zdravog prirodnog življenja, uočiti povezanost čovjeka i prirode te razumjeti uzročno – posljedične veze ljudskog odnosa prema prirodi, shvatiti važnost recikliranih materijala u cilju očuvanja prirode, razvijati osjećaj za lijepo i prirodno, štovati i njegovati posebnosti te pojmiti vrijednosti izražene kroz biološku raznolikost.
Sam projekt trajao je čitavu školsku godinu korelirajući s nastavnim gradivom, a započeo je tako da su učenici skupljali plastične boce, vraćali ih u trgovinu i novcem posvojili bjeloglavu supicu Koledu iz Istraživačko edukacijskog centra za zaštitu prirode Caput insulae u Belome na otoku Cresu.
Kroz različite nastavne predmete, a osobito prirodu i društvo učenici su prolazili teme bioraznolikosti, zaštićenih vrsta životinja, reciklaže te povezanosti čovjeka i prirode.
Pod vodstvom pedagoginje Koraljke Alavanja, svoja saznanja o otoku Cresu, Belome i bjeloglavim supovima te ideju labirinta po uzoru na Labirinte Tramuntane, djeca su pretočila u društvenu igru. Na drvenoj su ploči od kamenčića („mini mocira”) sagradili labirint kroz koji se kreću prolazeći preko raznih polja s pitanjima i informacijama o Cresu i zaštiti prirode.
Kao i prošle godine, djeca su se najviše veselila kruni samog projekta – dugo iščekivanoj Školi u prirodi i posjetu svojoj supici Koledi. Na trodnevnom boravku u Belome učenici doista mnogo naučili na neposredan i praktičan način, povezujući gradivo s praktičnim vještinama. U pansionu Tramontana u Belome, tik do Istraživačkog centra, djeca su uz udoban smještaj, domaću spizu i napitke od bazge, mogranja i mente kreativno koristila svoje vrijeme u društvu mladih umjetnika riječke akademije na likovnoj koloniji. Tim su povodom učenici imali priliku sudjelovati na radionici „KreativNOSt u glazbi” učeći kako od običnih kućanskih predmeta izraditi različita glazbala, okušali su se u slikanju na platnu, kredom na asfaltu te u filcanju vune. U samom Centru naučili su više o samim supovima, načinu njihova života, ishrane, navika, posebnosti bjeloglavih supova na našim prostorima i važnosti njihova očuvanja te načinima i mjerama koje je važno poduzeti da se supovi očuvaju.
Kroz razgledavanje Centra, predavanje i priče iz mitologije te prolazeći kroz labirinte Tramuntane naučili su najvažnije gradivo – ono o povezanosti biljnog i životinjskog svijeta te čovjekovoj ulozi i uzročno – posljedičnim vezama čovjekova djelovanja na prirodu.
Na povratku trajektom s Lošinja prema Zadru djeca su izrađivala plakate za školski pano na temu svojih doživljaja s Cresa te pokazala da se cilj ovog projekta ostvario; djeca su pokazala izrazitu kreativnost i znanje, upornost i dosljednost te da funkcioniraju kao skupina i motiviraju druge učenike.