“Ne po guzi” naziv je radionice Udruge Roda, koja je održana u subotu ujutro u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice u Zadru, a na kojoj su roditelji, kao i oni koji će to tek postati, imali priliku naučiti kako biti odgovoran i nenasilan roditelj.
Radionicu je vodila Rodina educirana volonterka Mihaela Marija Perković, koja je kroz razgovor s roditeljima i iznošenjem brojnim životnih situacija objasnila roditeljima kako ne izgubiti živce, kako se nositi s djecom, kako postupiti u određenoj situaciji bez da na dijete vičemo ili ga udaramo.
– U Hrvatskoj je zakonom zabranjeno svako nasilje nad djecom, a mnogi hrvatski roditelji nisu svjesni činjenice da se ta zabrana odnosi i na “tapšanje po guzi”, “lagane” udarce po prstima i vikanje na djecu. Zbog toga provodimo ove radionice u okviru projekta Odgovorno roditeljstvo, koji je započeo kao promicanje nenasilnog odgoja u Hrvatskoj, rekla je Perković.
Samoprocjena i procjena djeteta
Na radionicama o odgovornom roditeljstvu upravo se i želi roditeljima pružiti informacije o važnosti odgoja djece bez batina te potpora u provođenju takvog odgoja. Međutim, mnogi roditelji vjeruju i osjećaju da je krivo udariti dijete, ali ipak neki put pokleknu i pribjegnu batinama.
Mihaela Marija Perković istaknula je da su svako dijete i svaki roditelj jedinstveni pa stoga ne postoji univerzalni “recept” i to čini odgoj bez batina vrlo izazovnim, no ne i nemogućim. Dosta je i roditelja koji ne žele udarati dijete, ali često zbog pritiska društva pokleknu i pribjegnu batinama kao odgojnoj mjeri, što je loše.
Radionica je koncipirana da roditelji kroz samoprocjenu i procjenu djeteta, kroz brojne primjere, vježbe i životne situacije nauče tehnike kako se nositi sa svojim djetetom. Dakle, ona je, za razliku od ostalih Rodinih radionice, prvenstveno orijentirana na roditelja. Radionica je pomogla roditeljima da nauče preispitati sebe i svoje reakcije, da si nauče dati vremena za predah, razmisle i odluče kada su hladnije glave, a ne da se povode odlukama isfrustriranog i umornog uma. Također je cilj kako naučiti postaviti granice bez uništavanja djetetove osobnosti.
Naučiti se nositi s problemima
Tako su roditelji i voditeljica prošli kroz niz vježbi kako bi naučili kako se snaći u određenoj situaciji.
Što učiniti kada nam se dijete rasplače pred blagajnom u prepunoj trgovini? Kako tada reagirati i kakvu poruku šaljemo djetetu našom reakcijom? Ukoliko se u toj situaciji izvičemo na dijete ili ga udarimo šaljemo mu poruku da onaj tko ima moć, a u ovom slučaju to je roditelj, izražava svoju ljutnju tako da udara ili viče. Tako će dijete, idući put kada se naljuti na neko drugo dijete, posegnuti za batinama jer je to vidjelo i naučilo od svojih roditelja, objasnila je na primjeru iz života Perković.
Na radionici je bilo desetak roditelja koji su mogli aktivno sudjelovati postavljajući brojna pitanja i iznoseći probleme s kojima su se suočili odgajajući svoje dijete.
– Vrlo sam zadovoljna odazivom i mislim da bi bilo idealno kada bi se ove grupe mogle pretvoriti u grupe potpore roditeljima. Naime, načini odgoja djece dosta se razlikuju od obitelji do obitelji i roditeljima su ponekad potrebne grupe potpore kako bi mogli naučiti kako se nositi s problemima na koje nailaze u odgoju. U Zadru još uvijek nemamo educiranih volonterki koje bi češće vodile ovakve radionice, ali nadam se da će ih uskoro biti tako da će i drugi roditelji dobiti priliku naučiti kako odgovorno i bez nasilja odgajati svoju djecu, zaključila je Perković.