U svojoj prvoj službenoj ‘cyber’ strategiji Pentagon je zaključio da računalna sabotaža koja dolazi od druge zemlje može predstavljati objavu rata. To otvara mogućnost da Sjedinjene Države uzvrate koristeći tradicionalnu vojnu silu, izvijestio je The Wall Street Journal.
Pentagonova ‘cyber’ strategija, čiji bi neklasificirani dijelovi trebali biti objavljeni u lipnju, predstavlja pokušaj da se uhvati korak s promjenama u svijetu u kojem haker može biti značajna prijetnja američkim nuklearnim reaktorima, podzemnim željeznicama, naftovodima kao i vojska neprijateljske zemlje, navodi WSJ.
List ističe kako će izvješća potaknuti raspravu oko niza osjetljivih pitanja koje je Pentagon ostavio neodgovorenima, uključujući da li SAD može ikada biti siguran u podrijetlo napada, te kako definirati kada je sabotaža dovoljno ozbiljna da bi predstavljala objavu rata. Ako ‘cyber’ napad prouzroči smrt, štetu, razaranje ili veliki poremećaj koje bi izazvao i tradicionalni vojni napad, tada bi bio kandidat za uporabu sile, koja bi bila ravna odmazdi, smatraju u Pentagonu.
Dokument Pentagona ima oko 30 strana u klasificiranoj verziji i 12 stranica u neklasificiranoj. U njemu se zaključuje da se ratno pravo, izvedeno iz različitih sporazuma i običaja, koje je tijekom godine postalo vodič za ponašanje u ratu i razmjernost odgovora, primjenjuje u ‘cyber’ prostoru kao u tradicionalnom ratovanju, prema tri vojna dužnosnika koji su pročitali dokument, prenosi Hina.
Podsjetimo, ovoga je vikenda veliki proizvođač vojne opreme Lockheed Martin, objavio da je bio žrtva infiltracije u računalni sustav, umanjujući učinke napada.