Nacrt prijedloga Prostornog plana Parka prirode Vransko jezero je gotov i sada slijedi javna rasprava koja se može očekivati nakon ljeta, kaže ravnatelj te ustanove Ivica Prtenjača.
Usvoji li se Prostorni plan prema prijedlogu nacrta čija je izrada počela još 2004. godine u zavodima za urbanizam Zadarske i Šibensko-kninske županije, legalizirat će se izgradnja kuća na četrdesetak parcela na području zvanom Majdan koje se nalazi u granicama Parka prirode, ali, što je još i važnije, i u granicama Ornitološkog rezervata Vransko jezero.
Upravo je prostiranje Ornitološkog rezervata na Majdanu sprječavalo do sada bilo kakvu građevinsku i svaku drugu djelatnost. S Parkom prirode stvari stoje drugačije, jer je u parku prirode gradnja moguća, doduše uz vrlo stroge uvjete zaštite prirodne baštine.
Zbog Ornitološkog rezervata svojedobno su na Majdanu srušeni temelji kuća koje su počeli graditi razvojačeni branitelji, što je tada rezultiralo općom pobunom, barikadama i prisilnim uklanjanjem građevina.
Novim bi se Prostornim planom gradnja tih kuća mogla legalizirati, kao i 15 objekata koji su tamo već izgrađeni i u kojima stalno žive obitelji, jer se prema prijedlogu nacrta Prostornog plana granice Ornitološkog rezervata pomiču s Majdana, kaže Prtenjača.
– Duga je povijest toga slučaja i više ni sam ne znam tko je kriv za to stanje. Granica Ornitološkog rezervata povučena je prema zemljovidu iz 1983. godine iako je dio Majdana bio urbaniziran kao građevinska zona s kućama koje su bile izgrađene i prije.
Odlučili smo konačno riješiti tu situaciju da se uz posebne uvjete zaštite dopusti gradnja na dijelu Majdana koji je urbaniziran, a istodobno osiguramo zaštitu ptica u Ornitološkom rezervatu.
Prostorni plan izrađen je vrlo kvalitetno na temelju stručne podloge koju su donijeli stručnjaci Zavoda za zaštitu prirode u Zagrebu i koja je sastavni dio Plana.
Osim toga, bez toga dokumenta nismo mogli razvijati ni Park prirode jer nismo imali nikakvih izgleda kandidirati projekte iz EU fondova, osim nekoliko manjih projekata za koje nije bilo potrebno ishoditi lokacijske i građevinske dozvole, kaže Prtenjača.
– Prostornim planom koji u konačnici donosi Sabor Republike Hrvatske, počet će novo razdoblje za Park prirode Vransko jezero, u kojemu ćemo moći realizirati neke nove projekte koje do sada nismo mogli, a označit će i konačno “pomirenje” ljudi i ptica, odnosno čovjeka i prirode, na tom području, zaključuje ravnatelj Parka prirode Vransko jezero.