Vladimir Šelebaj-Sellier, suprug HTV-ove urednice Dijane Šelebaj-Čuljak, jučer je iz Pariza ministru unutarnjih poslova Tomislavu Karamarku poslao pritužbu na rad policije u kojoj se žali na postupanje ravnatelja policije Olivera Grbića, ali i dvojice zadarskih inspektora koji su mu pretresali stan u Zadru. Šelebaj-Sellier u pismu se žali da ga supruga pokušava opljačkati te da joj u toj namjeri, a koristeći svoj utjecaj i položaj, svesrdno pomaže Grbić.
– Pismo koje spominjete zaprimili smo danas i u tijeku su izvidi i provjere svih navoda, nakon čega ćemo se očitovati i po potrebi poduzeti adekvatne radnje – kratko je prokomentirao Krunoslav Borovec, glasnogovornik policije, napomenuvši kako se isto odnosi i na zadarske inspektore koje Šelebaj-Sellier u svom pismu proziva.
Kao motiv za prekoračenje Grbićevih ovlasti Šelebaj-Sellier navodi ljubavnu vezu između ravnatelja policije i njegove uskoro bivše supruge, napominjući kako je ta veza ujedno i razlog dvaju aktualnih razvoda braka – njegova i Grbićeva. Prevareni poduzetnik osobno se obratio ministru Karamarku tražeći od njega zaštitu građanskih prava u Republici Hrvatskoj, dostojanstva, a isto tako i imovine, koja su mu, kako je naveo, “ozbiljno ugrožena radom policije, odnosno očitim prekoračenjem ovlasti represivnog aparata i glavnog ravnatelja policije gospodina Olivera Grbića”.
Zadarski inspektori izvan ovlasti?
– Preljubi se događaju i sami po sebi nisu ni spomena vrijedni, no problemi nastanu kada se zbog toga u privatne imovinsko-pravne odnose umiješa represivni aparat po nalogu glavnog ravnatelja koji tu, očito, štiti neke svoje osobne interese zlorabeći svoj položaj i funkciju – piše Šelebaj-Sellier ministru, napominjući kako je sve krenulo po zlu kada je tijekom brakorazvodne parnice njegova supruga zatražila diobu bračne stečevine u iznosu od gotovo šest milijuna kuna, većinom iz prodaje zajedničke nekretnine. Za navedenu imovinu sa suprugom se bori na zagrebačkom Općinskom sudu, no navodi kako je HTV-ova urednica posegnula i tamo gdje, po njegovu mišljenju, nije nikako smjela. Riječ je o stanovima u Zadru, na predjelu Relje, za koje tvrdi kako su isključivo njegovo vlasništvo te da se Grbić i tu umiješao i u posve privatne svrhe iskoristio represivni aparat MUP-a.
– U petak, 26. kolovoza 2011., gđa. Čuljak u pratnji inspektora Damira Sankovića, Opći kriminalitet i droga, MUP Zadar, s početkom u 8.15 sati ujutro, u mom odsustvu (gđa. Čuljak je znala da sam na putu) vrši očevid u stanovima na adresi Kneza Višeslava 6c Zadar, čiji sam ja isključivi posjednik. Ističem da gđa. Čuljak nije niti vlasnik, niti posjednik istih nekretnina (također nema ni ključeve), niti se može legitimirati kao takva bilo kakvim dokumentima – navodi u pismu poduzetnik, napominjući kako je povod za očevid policije u stanovima bila navodna sumnja Čuljak u krađu i provalu stanova. Ističe kako su policijskom očevidu na zadarskoj adresi Kneza Višeslava svjedočili njegovi prijatelji koje je zamolio da mu prenesu određene pokretnine u skladište, jer je jedan od stanova u vlasništvu PBZ Leasinga, koji je zatražio stupanje u posjed u prazan stan.
– Tom prilikom isti su bili podvrgnuti ispitivanju od strane inspektora i oni su ga zamolili da sa mnom odmah stupi u kontakt, no on to nije učinio, već me policija kontaktirala tek u 14 sati, nakon moje osobne intervencije – pojašnjava Šelebaj-Sellier, dodajući kako je tek tada dobio priliku uopće razgovarati s odgovornom osobom. A to je u ovom slučaju, navodi, bio inspektor Tomislav Škara, zaposlenik u PU zadarskoj. On je i njemu, ističe, postavljao brojna detaljna i deplasirana pitanja te je, na njegovo čuđenje kako je provedena cijela intervencija, samo odgovorio da će zapisnik proslijediti DORH-u.
No tu nije kraj njegovim pritužbama. On naime, u pismu navodi da bi sve bilo drugačije da ga je netko iz zadarske policije prije samog očevida u stanovima u Zadru kontaktirao te da u tom slučaju ne bi ni bilo potrebe za bilo kakvom intervencijom, a još manje za očevidom ili zapisnikom koji se šalje DORH-u.
– Bez da ulazimo u pravni meritum stvari posjeda, vlasništva itd., očito je da se radi o nerazriješenim bračnim odnosima za koje je isključivo nadležan sud, a ne policija i da se ne radi o potencijalnom počinjenju nekog kaznenog dijela ili ometanja javnog reda ili mira – žali se Šelebaj-Sellier ministru te pojašnjava kako on sam nikako ne može „po vlastitom nalogu” otuđiti stvari čiji je vlasnik i/ili posjednik ili barem suposjednik, a smatra kako to ne može biti predmet bilo kakve prijave DORH-u te da bi tu činjenicu svakako trebali znati viši policijski službenici, zadarski inspektori.
– Ovako revan i posve neosnovan angažman zadarskih inspektora je, također, očito posljedica naloga glavnog ravnatelja gdje se ovaj put u privatnu svrhu zlorabi položaj i potiču policijski službenici da prekorače svoje ovlasti, a opet s ciljem zaštite privatnih interesa i demonstracije moći glavnog ravnatelja policije i njegove štićenice gospođe Čuljak, te pokušaja zaplašivanja mogućnostima represivnog aparata – zaključuje Vladimir Šelebaj-Sellier, navodeći još cijeli niz problema s policijom na zagrebačkom području.
“Zadarski inspektori obavili očevid na ‘mig’ Dijane Čuljak” Žaleći se ministru Tomislavu Karamarku na postupanje dvojice zadarskih policijskih inspektora, suprug HTV-ove urednice Dijane Čuljak, Vladimir, naveo je kako je očito da iza svega stoji ravnatelj policije Oliver Grbić, inače Zadranin. Tu tvrdnju potkrepljuje činjenicom da su policijski inspektori, a ne uobičajena policijska patrola, intervenirali rano ujutro na njegovoj zadarskoj adresi, tamo radili očevide, ispitivali i potom slali zapisnike na zahtjev i „mig” gđe. Čuljak. Navodi kako to proizlazi i iz činjenice da ona taj svoj zahtjev i pravni interes ničim nije mogla legitimirati, ironično dodajući kako su na isti način policijski inspektori mogli upasti i u obližnji dućan ili kafić, a napomenuo je i kako je cijela situacija bila takva da su oni “u roku od 5 minuta mogli utvrditi da nemaju nikakvu nadležnost i da se očito ne radi o potencijalno kriminalnoj radnji”.