Radnici Nauta Lamjane organizirali su međusobno dežurstva na porti svoje firme. Odlučili su se na to kako bi sačuvali materijalne vrijednosti, alate i materijale koji se nalaze u krugu brodogradilišta, ali i kako bi pokazali svima kako od svojih ciljeva uopće ne namjeravaju odustati. Dežuraju po dvojica u “smjenama” od po 24 sata. Sa sobom donesu nešto hrane i vode, a u posjetu i kako bi im dali podršku kroz dan im dođu i kolege iz firme. Nauta Lamjana ima ukupno 72 radnika i prije tri dana oni su proglasili opći štrajk. Nisu dobili plaće za proteklih pet mjeseci.
Zbog toga, ali i sumnji kako Jupiter Adrija, koja je vlasnik brodogradilišta, namjerava njegovu primarnu djelatnost zamijeniti turističkom, povjerenstvo podružnice Sindikata metalaca Hrvatske “TD Nauta Lamjana”, osim isplate zaostalih plaća, traži od Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i odnosno Vlade RH da s investicijskim fondom Jupiter Adrije raskine ugovor o koncesiji, jer ga vlasnici brodogradilišta ne poštuju.
Dva radnika Nauta Lamjane, Ugljanac Ivica Kvito i Prečanin Zlatko Mašina dočekali su nas s osmjehom, ali kada je priča nakon uvodne kurtoazije skrenula na probleme u brodogradilištu, osmjeh je naglo nestao s lica. Kvito je u brodogradilištu najdugovječniji radnik, bez prestanka tamo radi gotovo 40 godina.
– Ovo je treći put da “propadamo”. Prvi put je to bilo ’90., zatim ’95. godine. Firma se kasnije oporavila i u privatizaciji prodana za jednu kunu. Za Jupiter Adriju se odmah vidjelo da oni nisu zainteresirani za ovo čime se mi bavimo. Odmah su rekli da mi možemo raditi dok oni svoj plan ne ostvare. Plan im je da se ovdje napravi apartmansko naselje, a jedan manji dio bio bi za remont jahti, kaže Kvito koji smatra da im Vlada može pomoći ako joj je to u interesu.
– Pitanje je koliko je Vladi u interesu tih 150.000 kuna godišnje koliko Jupiter Adrija plaća godišnju koncesiju, a koliko novac od proizvodnje koji bi kroz poreze država kroz godinu, kao i zaposlenost ljudi koji bi inače završili na ulici. Ovako smo u štrajku, sve je stalo i ne znam stvarno kome je ovo u interesu. Radnici su skeptični oko svega što nam se događa. Svi se nadamo da će se s nečim krenuti, da ćemo opet raditi i dobiti svoje plaće koje smo zaradili.
Radnici su “na čekanju” od srpnja. Dežurstva su ono što 72 radnika, od kojih je pola s Ugljana a druga polovica većinom iz Zadra, drži zajedno. Tablica rasporeda dežurstava izrađena je za do 1. listopada. Onda će, kažu, napraviti novu.