Na 13. kongresu Hrvatskog reumatološkog društva u Cavtatu liječnicima je predstavljen novi lijek golimumab (inhibitor faktora nekroze tumora alfa) koji se primjenjuje jedanput na mjesec u bolesnika s reumatoidnim artritisom, psorijatičnim artritisom i ankilozantnim spondilitisom. Primjena lijeka supkutano, jedanput na mjesec, značajna je pogodnost za bolesnike uzimajući u obzir činjenicu da bolesnici preferiraju rjeđe uzimanje terapije. Golimumab je odobren u Hrvatskoj od strane Agencije za lijekove i medicinske proizvode u ožujku prošle godine. Golimumab je dostupan u obliku najsuvremenije brizgalice, inovativnog autoinjektora razvijenog u suradnji s pacijentima oboljelim od reumatoidnog artritisa te u obliku otopine za injekciju u napunjenoj štrcaljki.
Nedovoljan broj liječenih bolesnika suvremenom terapijom
Hrvatska je na dnu ljestvice zemalja središnje i jugoistočne Europe prema primjeni biološke terapije za reumatološke bolesnike. Pokazala je to studija o dostupnosti biološke terapije u središnjoj i jugoistočnoj Europi, prema kojoj se biološkom terapijom u Hrvatskoj liječi 1,4% bolesnika s reumatoidnim artritisom, dok se u Mađarskoj liječi ukupno 5%, u Sloveniji 4,8%, u Češkoj 2,92%, Slovačkoj, 2,75%, Rumunjskoj 2,19% bolesnika.
U toj studiji sudjelovao je prof. dr. Branimir Anić iz KBC-a Zagreb.
„Biološki lijekovi za liječenje reumatoloških bolesti jedini su među posebno skupim lijekovima koji se ne financiraju u cijelosti iz sredstava fonda za posebno skupe lijekove već se u prvih 12 mjeseci liječenja primjenjuju na teret proračuna Klinika. Ograničeni budžeti Klinika onemogućuju pravovremenu primjenu ovih lijekova u svih bolesnika u kojih je ova terapija prema smjernicama HZZO indicirana. Time su reumatološki bolesnici u kojih je indicirana primjena biološke terapije stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na druge bolesnike u kojih se provodi liječenje posebno skupim lijekovima, kao što su npr. onkološki bolesnici”, rekla je predsjednica Hrvatskog reumatološkog društva, prof. dr.sc. Đurđica Babić-Naglić
U Hrvatskoj nedostaje reumatologa
Zbog nedovoljnog broja liječnika specijalista (internisti i fizijatri) koji povode liječenje reumatoloških bolesnika dijagnoza se u velikom broju slučajeva postavlja prekasno kada se primjenom biološke terapije u teških reumatoloških bolesnika više ne postižu optimalni rezultati. „U Hrvatskoj nedostaje stručnjaka. U našoj zemlji je samo 37 specijalista reumatologije, a zemlje koje su podjednake prema broju stanovnika imaju tri i više puta stručnjaka. Slovačka ima 116, Danska 195, a Finska 175 specijalista-reumatologa,” rekla je prof. dr.sc. Nada Čikeš iz KBC-a Zagreb.
O reumatoidnom artritisu
Reumatoidni artritis (RA) je kronična bolest kod koje dolazi do upale zglobova, njihovog oticanja, bolnosti, ukrućenosti i gubitka funkcije. Stvarni uzroci nisu poznati. Prema najprihvatljivijoj teoriji “okidač” reumatoidnog artritisa je kombinacija nekoliko čimbenika, među kojima su abnormalni autoimuni odgovor, genetska predispozicija te virusna ili bakterijska infekcija. Karakterističan simptom RA je jutarnja ukočenost koja traje najmanje pola sata. Simptomi poput malaksalosti, gubitka tjelesne težine i groznice mogu biti početni znaci reumatoidnog artritisa. Otečenost i bol u zglobovima traju najmanje šest tjedana prije nego se RA dijagnosticira. Iako se RA skoro redovito razvija u zglavcima i zglobovima prstiju, često zahvaća koljena i gležnjeve, zapravo mnoge zglobove. Bol je često simetrična, ali može biti žešća na jednoj strani, ovisno o tome koja se ruka češće koristi. Upaljeni zglobovi obično su natečeni i često se pri dodiru osjeća da su topli. Reumatoidni artritis se javlja u 1% populacije, tri puta je češća među ženama, a najčešće se javlja u radno aktivnoj dobi tj. u dobi od 30 do 60 godina. Rizik je povećan u obiteljima s povijesti RA.
O psorijatičnom artritisu
Psorijatični artritis je kronična upalna artropatija koja se manifestira bolnošću i otokom zglobova i može dovesti do razaranja zgloba i invalidnosti. Često je povezan s upaljenim, ljuskavim, crvenim psorijatičnim promjenama na koži, a mogu biti zahvaćeni i nokti. Simptomi mogu biti ukočenost i osjetljivost zglobova i okolnog tkiva te smanjen raspon pokreta. Najčešće budu zahvaćeni zglobovi šaka, zapešća, koljena, gležnjeva, stopala, križa i vrata. Prema procjenama, od psorijaze boluje 2-3% populacije u svijetu, a otprilike jedan od tri bolesnika može razviti psorijatični artritis. Psorijatični artritis jednako zahvaća i žene i muškarce, najčešće u dobi između 30 i 50 godina, kad su u radno najsposobnijim godinama.
O ankilozantnom spondilitisu
Ankilozantni spondilitis bolni je, progresivni oblik spinalnog artritisa, a simptom boli u leđima zbog upale često se prvi put javi u osoba prije 35. godine života. Bolest tipično počinje u kasnoj adolescenciji ili ranim dvadesetima, a u teškim slučajevima može rezultirati spajanjem kralježaka i prouzročiti strukturalna oštećenja kukova i drugih zglobova. Često se krivo dijagnosticira kao “samo križobolja” ili nediferencirani artritis. No, ankilozantni spondilitis sistemska je upalna bolest koja, osim kralježnice, može zahvatiti i unutarnje organe, periferne zglobove i oči. Procjenjuje se da se na europskom kontinentu prevalencija ove bolesti kreće od 0,2 do 1% u cijeloj populaciji.
O MSD-u
Merck je danas vodeća tvrtka u području zdravstva u svijetu koja svojim radom doprinosi boljem zdravlju ljudi. Merck se izvan granica Sjedinjenih Američkih Država i Kanade zove MSD. Preko naših lijekova koji se izdaju na recept, cjepiva, bioloških lijekova, proizvoda široke potrošnje i veterinarskih proizvoda surađujemo s liječnicima, veterinarima i drugim medicinskim osobljem i poslujemo u više od 140 zemalja gdje donosimo inovativna zdravstvena rješenja. Naša predanost povećanju dostupnosti zdravstvene skrbi očituje se i u našoj dalekosežnoj politici, programima i partnerstvima. Merck. Zdravo budite. Za dodatne informacije, posjetite www.merck.com.
Reference:
1. Johnson FR, Hauber AB, Ozdemir S, Bala M. The value of convenience: are patients willing to trade off other attributes of treatment for better convience? [Poster CRC38]. ACR/ARHP Annual Scientific Meeting 2007; Boston, MA: November 6-11, 2007.
2. Orlewska E. et al. Access to biologic treatment for rheumatoid arthritis in Central and Eastern European (CEE) countries, Med Sci Monit, 2011; 17(4): SR1-13