Do proljeća ove godine 50-godišnji Splićanin (podaci poznati redakciji) bio je uvjeren da je obiteljska kuća u kojoj živi njegovo vlasništvo.
A onda mu je na kućnu adresu stigla omotnica iz Zagreba i u njoj novi vlasnički list. U tom novom zemljišnoknjižnom izvatku, u dijelu C gdje se bilježi tereti na nekretninu, crno na bijelo stoji da se na njegovu obiteljsku kuću uknjižio “Erstecard klub”, zastupan preko odvjetničkog društva “Hanžeković & partneri” iz Zagreba!
Razlog? Navodni dug od 3900 kuna po Diners kartici još iz 1994. godine i presuda u ovršnom postupku koju je “Diners” preko svojih opunomoćenika, odvjetničkog društva “Hanžeković”, naplatio pljenidbom nekretnine 50-godišnjega Splićanina.
– Rješenje o uknjižbi na našu kuću poštar je uručio mojoj staroj majci, koja je počela plakati od šoka. Nismo znali što se događa. Tek tri mjeseca nakon tog vlasničkog lista stiglo mi je i rješenje sa Zemljišnoknjižnog odjela da se “Erstecard klub”, koji je kupio “Diners”, uknjižio na moju imovinu zbog duga iz 1994. godine. A dug sam platio još 1997., kad su mi poslali prvu ovrhu – kazuje nam Splićanin.
‘Moj pakao traje više od šest mjeseci’
Od tog dana, zbog duga koji je davno platio i za što ima dokaz, za njega je počeo pakao koji sada traje više od šest mjeseci. I još uvijek nema novi vlasnički list svoje kuće, iako je na sudu dokazao da je ovrha bila nezakonita. I to po više osnova, počevši od one da je u predmetu tog navodnog duga nastupila zastara i da nikad nije dobio rješenje o ovrsi, što mu je po zakonu trebalo biti dostavljeno. No, krenimo redom.
Pedesetogodišnji Splićanin prije 17 godina bio je korisnik Diners kartice. Napravio je račun od 3900 kuna koji nije platio, a zbog tog duga “Diners” je protiv njega tada pokrenuo prisilnu naplatu uzimanjem dijela plaće. Tada je bio zaposlen u jednom prijevozničkom poduzeću i uredno se, svakog mjeseca, jedan dio njegove plaće odbijao na račun tog duga, dok ga na kraju nije potpuno isplatio. I na to je zaboravio sve do ožujka ove godine, kada počinje noćna mora.
Suci i Sud provode nezakonitu odluku
– Prije bilo kakve intervencije na moj vlasnički list, morao sam dobiti rješenje o ovrsi ili obavijest da mi planiraju “sjesti” na imovinu. Ja to nisam dobio! Rekli su mi da sam se mogao žaliti. Na što da se žalim kad nisam znao što se događa, a dug sam im davno platio? – uzrujano kaže Splićanin, koji je nakon toga odlučio angažirati odvjetnika i slučaj dati na sud.
Ne samo da se pokazalo da je predmet odavno u zastari, budući da se sudska odluka starija od 10 godina ne može izvršiti, nego su u spisu još pronađene obročne isplate koje mu je “Diners” davno skidao s plaće i naplatio svoj dug.
– Nakon svega, prije tri tjedna dobivam sa splitskog suda rješenje da odvjetničko društvo “Hanžeković” odustaje od provođenja odluke i uknjižbe na moju imovinu?! Oni odustaju od provođenja nezakonite odluke koju su već proveli? Ni sam više ne znam što reći ni što učiniti. Mjesecima nisam spavao, obitelj mi je doživljavala šokove. Kakva je ovo država? Nije problem ni u “Dinersu” ni u “Hanžekoviću”, nego u sucima i sudovima koji provode nezakonite odluke – zaključuje, još čekajući svoj novi vlasnički list.
ana vučetić-škrbić
‘Mogli su kuću i prodati…’
– Od trenutka kad su se uknjižili na moju imovinu, oni imaju pravo kuću dati na licitaciju i prodati je kako bi namirili svojih 3900 kuna. Kad se naplate, ostatak novca od prodaje ide meni. Ali, tko može jamčiti da neću biti oštećen i da se moja obiteljska kuća, koja ima dva stana i poslovni prostor te vrijedi oko 200 tisuća eura, neće prodati po pet puta nižoj cijeni od njezine prave vrijednosti? – pita Splićanin.
‘Sve su linije zauzete’
Iz odvjetničkog ureda “Hanžeković & partneri” nismo uspjeli dobiti komentar o slučaju protuzakonite pljenidbe imovine nedužnog Splićanina. Unatoč brojnim pokušajima da stupimo u vezu s uredom u Zagrebu, na njihov telefonski broj stalno se javljao govorni automat s porukom kako su “sve linije trenutno zauzete”.