Povodom Međunarodnog dana djeteta 20.11., društvo “Naša djeca” Zadar
u suradnji s Udrugom za Down sindrom Zadarske županije organizira stručni skup: “Ranom intervencijom do uključivanja djece s teškoćama u razvoju u redovan sustav odgoja i obrazovanja”.
Skup će se održati u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar ponedjeljak 21. 11. 2011. od 12 do 15 h sati.
20. studenog 1959. godine Generalna skupština UN-a je usvojila Deklaraciju o pravima djeteta. Istog datuma, 1989. godine usvojila je Konvenciju o pravima djeteta. Svake godine na taj dan obilježava se MEĐUNARODNI DAN DJETETA radi boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.
Osim onih, za život presudnih PRAVA PREŽIVLJAVANJA (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard) i PRAVA ZAŠTITE (od zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije) Konvencija o pravima štiti i RAZVOJNA PRAVA (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet), te PRAVA SUDJELOVANJA (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama). Prava ljudi, pa i onih mali, proizlaze iz njihovih potreba. Sva djeca imaju potrebu za sredinom u kojoj postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti ljudi prihvaćajući i poštujući se međusobno. Pravo djece s teškoćama je odrastati u svojoj prirodnoj sredini zajedno s vršnjacima iz susjedstva, a pravo djece bez teškoća je odrastati uz vršnjake s teškoćama, prihvaćajući različitosti i učeći se toleranciji.
Međutim, uključivanje djece s teškoćama u razvoju u redovni sustav odgoja i obrazovanja ne može se provoditi samo s dobrim namjerama. Potrebno je sustavno stvarati dobre uvjete u kojima će neodvajanje djece s teškoćama od njihovih vršnjaka biti dugoročno dobro za svu djecu i njihove obitelji, te društvo u cjelini. Rana intervencija u djetinjstvu je jedan od tih uvjeta. U Zadarskoj županiji je provodi Društvo «Naša djeca» Zadar programom pod nazivom „Od početka zajedno”. Programom se pruža rana podrška obiteljima koje imaju djecu s teškoćama u razvoju ili rizik za njihovo nastajanje. Cilj projekta je njihova rana identifikacija, osnaživanje roditelja u njihovim roditeljskim vještinama i optimalnom poticanju djeteta, senzibilizacija javnosti za potrebe male djece s teškoćama i njihovo lakše uključivanje u društvo vršnjaka prema mjestu boravka umjesto prema njihovoj teškoći.
Sa željom da obilježimo Međunarodni dan djeteta te progovorimo o kvalitetnom uključivanju djece s teškoćama u razvoju u redovni sustav te prikažemo primjere dobre prakse iz cijele Hrvatske organiziramo ovaj stručni skup. Naime, vrtići ili škole nisu samo mjesta za stjecanje akademskih vještina, u njima se uče vještine potrebne za cijeli život, a atmosfera u kojoj se odvija učenje može bitno utjecati na povećanje kvalitete života djeteta i cijele njegove obitelji. Na ovom skupu vidjet ćemo primjere koji o tome svjedoče.
Program:
Prof. dr. sc. Marta Ljubešić, psiholog
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
voditeljica specijalističkog studija Rana intervencija u edukacijskoj rehabilitaciji
Rana intervencija – kada, kako i zašto
Ivana Kljajić, prof. defektolog, specijalist rane intervencije:
Zlatni Cekin, Slavonski Brod
Uključivanje djece sa i bez teškoća u dječji vrtić “Cekin”
Silvija Pucko, profesor rehabilitator, specijalizant rane intervencije:
Odrastimo zajedno u Međimurju – model sustavne edukacijsko-rehabilitacijske podrške djeci s teškoćama u razvoju
Ines Barišić, odgajateljica
Dijete s Down sindromom u zadarskom redovnom vrtiću – prikaz slučaja
Prof. dr. sc. Zrinjka Stančić
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Zakonski okvir i uvjeti uključivanja djece s teškoćama u redovnu školu