Provođenje vremena uglavnom u sjedećem položaju i izostanak fizičke aktivnosti, doista povećava stražnjicu, otkrili su znanstvenici.
Nova istraživanja pokazuju da pritisak na dijelovima tijela koje koristimo za sjedenje i ležanje utječe na 50 posto više masnog tkiva na tim istim dijelovima. Takvi rezultati mogu objasniti zašto vas sjedenje u kombinaciji s izostankom fizičke aktivnosti može učiniti debelima, no ni ljudi koji redovito vježbaju i zdravo se hrane neće biti pošteđeni ovog efekta ako previše vremena provode na stolici.
Naime, masne stanice nastaju u puno većim količinama ako su izložene ‘mehaničkom teretu’, slično težini kojom opterećujemo tijelo dok sjedimo ili ležimo, prenosi britanski Telegraph.
Proučavajući slike magnetske rezonance mišićnog tkiva pacijenata prikovanih uz krevet zbog povrede kralježnice, znanstvenici su otkrili da s vremenom masne stanice napadaju velike mišiće u tijelu. To je pokrenulo pitanja o tome kako teret, količina sile kojom pritišćemo neki dio tijela, može utjecati na masne stanice i njihovo brže širenje.
Kroz nekoliko eksperimenata i kliničkih istraživanja, tim znanstvenika koji je predvodio profesor Amit Gefen sa Sveučilišta u Tel Avivu došao je do zaključka: ‘Stanice na razne načine mogu ‘osjetiti’ mehanički pritisak. Čini se da dulja razdoblja statičnog opterećenja, a pod utjecajem težine tijela kao, primjerice, kod sjedenja ili ležanja, imaju utjecaj na povećanu proizvodnju lipida.’
Ovi rezultati pokazuju da u obzir moramo uzeti i mehaničke uvjete koje stvaramo tijelu, kao i kalorije koje konzumiramo i sagorijevamo. Čak će i netko tko se zdravo hrani i redovito vježba imati negativne posljedice ako je dulje vrijeme neaktivan, rekao je profesor Gefen.