ZADAR– U predloženom proračunu Grada Zadra planirano je 55 milijuna kuna od komunalnog doprinosa, pri čemu se računa na doprinos koji bi se dobio od naknadne legalizacije.
Za nju je do sada interes vlasnika ilegalno sagrađenih objekata zanemarljiv. No, pitanje je hoće li veće iznose Grad Zadar uprihodovati od vlasnika velikih objekata koji su u predloženom Prostornom planu Grada dobili specijalan tretman. Popis od četiri poznata objekata proširen je na još dva. nakon dvije javne rasprave u konačnom prijedlogu Prostornog plana Grad Zadra našli su se Vila Hrešće na Trpimirovoj obali i trgovački centar Bakmaz na Bokanjcu.
Ta se dva objekta nisu mogla legalizirati prema prijašnjem Prostornom planu pa im kreatori novog Plana daju mogućnost da to sad naprave. Od do sada poznatih velikih objekata za legalizaciju – hotela Maričić, zgrade Euroherca, Galićeve Plave zgrade i Apart hotela Vigens u Petrčanima, samo je Euroherc krenuo u postupak legalizacije.
Za svoju poslovnu zgradu na Branimirovoj obali, kojoj je sporna bila visina zbog čega im je poništena građevinska dozvola, Euroherc je platio komunalni doprinos. – Naša pravna služba je ustvrdila da nismo dužni plaćati novi komunalni doprinos, kazao nam je Darije Marušić, zadužen za građevinske investicije u Eurohercu. Prema tumačenju pročelnika za graditeljstvo Matka Segarića u tim slučajevima se plaća samo razlika za komunalni doprinos u odnosu na priznati volumen. – Ali moraju platiti kaznu, napominje Segarić.
Bit će zanimljiv slučaj i građevinskog poduzetnika Tomislava Galića koji je također imao građevinsku dozvolu. I to tri za Plavu zgradu koja je, međutim, sagrađena kao jedinstven stambeni objekt. Galić je radio novi projekt i davno dao zahtjev za građevinskom dozvolom, ali mu je nadležna služba odbila izdati građevinsku dozvolu za objekt koji nije bio u skladu s Prostornim planom. Izmjena PP Plava zgrada je dobila status kandidata za legalizaciju bez obzira na zakon koji je stupio na snagu ovog ljeta.