‘Novo hrvatsko političko vodstvo treba iskoristiti priliku i prestati ponavljati greške prijašnjih vlada te treba provesti brze, temeljite, nepristrane i nezavisne istrage i kazneni progon ratnih zločinaca’, poručuju iz Amnesty Internationala navodeći u svom izvješću V. Šeksa i D. Domazeta – Lošu.
Novoizabrana hrvatska vlada mora dati prioritet istragama i kaznenom progonu osumnjičenih za ratne zločine. Poruka je to Amnesty Internationala upućena novoj vlasti.
Prema riječima ravnateljice te organizacije Nicole Duckworth, Milanovićeva vlada mora se “baviti prošlošću kako bi mogla krenuti naprijed”. Naglasila je kako novo hrvatsko političko vodstvo treba iskoristiti priliku i prestati ponavljati greške prijašnjih vlada te da treba provesti brze, temeljite, nepristrane i nezavisne istrage i kazneni progon ratnih zločinaca. Duckworth poručuje, da unatoč javno dostupnim sumnjama da su neki visoki državni i vojni dužnosnici odgovorni za ratne zločine, istrage nisu pokrenute.
U izvješću Amnesty Internationala posebno je istaknut potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks, o čijoj se navodnoj zapovjednoj odgovornosti za zločine u Istočnoj Slavoniji govorilo i tijekom suđenja Branimiru Glavašu, piše Večernji list. Imenom je spomenut i Davor Domazet-Lošo, umirovljeni admiral i bivši načelnik Glavnog stožera, za kojega su se tijekom suđenja Mirku Norcu i Rahimu Ademiju pojavile informacije o mogućoj odgovornosti za zločine u akciji Medački džep.
Sporo do pravde
Amnesty International navodi da većina odgovornih za ratne zločine nikada neće biti izvedena pred sud ako se slučajevi nastave rješavati dosadašnjim tempom. Upozorava se i da se hrvatsko pravosuđe za progon ratnih zločina i dalje koristi kaznenim zakonom iz 1992., unatoč njegovim velikim nedostacima.
Amnesty International traži od hrvatske Vlade da: odredi financijska sredstva i pruži potpunu političku podršku istragama i progonu ratnih zločina, da osigura zakonski okvir koji će biti u skladu s međunarodnim normama u progonu ratnih zločinaca, da osigura brze, temeljite i nepristrane izjave, te učinkovitu zaštitu svjedoka. Ujedno traže da preživjele žrtve silovanja počinjenih tijekom rata vide zadovoljenje pravde, te da dobiju psihološku i ekonomsku pomoć.