SDP-ova tribina u predvorju Hrvatskog narodnog kazališta „Zašto Hrvatska treba ući u EU” izazvala je veliko zanimanje građana. Govornici su nastojali što konkretnije pojasniti zašto bi Hrvatska trebala ući u EU, te kakve sve prednosti takva budućnost donosi građanima. Nikola Turčinov najviše je govorio o mladima, o programima obrazovanja, usavršavanja, zapošljavanju.
Jedinstveni sustav informiranja o radnim mjestima
– Program „Mladi u pokretu” jako je zanimljiv. Bitna komponenta je priznavanje iskustva i cjeloživotno učenje. Najveću prednost imat će mladi sa fakultetskim obrazovanjem. Te osobe sa obrazovanjem i iskustvom u radu su u prednosti. Zapošljavanja „po babi i stričevima” postat će prošlost, jer postoji jedinstveni sustav informiranja o radnim mjestima, uvjerava Nikola Turčinov, zamjenik predsjednice Gradske organizacije SDP-a Zadar.
– Sedam milijardi eura bit će izdvojeno za sve članice za zapošljavanje mladih,
50 000 kreditnih linija bit će usmjereno za poduzetništvo mladih, ulaskom u EU značajni iznos sredstava EU ići će mladima i udrugama mladih.
Broj siromašnih smanjit će se za 25 posto, poticana stanogradnja realizirat će se uz podršku EU, trajni ili dugoročni najam stanova, povlaštena stanokupnja za mlade znanstvenike, nabrajao je Turčinov prednosti članstva u Europskoj uniji.
Turčinov je također naveo što sve treba učiniti: potrebno je usuglasiti mirovinski sustav sa EU, uvesti Vouchere za obrazovanje, revizija Bolonjskog procesa, ojačati sustav mobilnosti, itd.
Sve će ovisiti o nama
Neven Mimica, potpredsjednik Vlade rekao je kako je gospodarsku konkurentnost lakše ostvarivati na jedinstvenom i velikom tržištu.
-Postoji konkurencija, ali i vlastita sposobnost da se bude konkurentniji. A konkurentnost je u gospodarstvu sve. Važna je i društvena i pravna sigurnost koja dolazi sa članstvom. Ništa se neće ostvariti samo po sebi, no prigode i mogućnosti će biti dostupne, ostalo ovisi o nama.
Što sve očekivati od članstva u EU?
-Članstvo za Hrvatsku nema alternative. Alternativa članstva je u svakom pogledu bolja od ostajanja u okviru izolirane društvene zajednice, ustvrdio je Neven Mimica te rekao kako se često može čuti da mala zemlja kao Hrvatska nema šanse preživjeti unutarnji sustav u EU, te da će biti nadglasana.
– Treba vidjeti da sustav odlučivanja o zakonodavnom okviru u EU je takav da se u velikom broju važnih područja, prvenstveno kada su u pitanju politička područja, traži se suglasnost. Glas jedne članice znači nemogućnost donošenja odluka.
60-tak posto zakonodavstva bit će donošeno samostalno, nema govora o tome da će ukupan pravni sustav biti podređen nekom drugom izvan hrvatskog suvereniteta, rekao je potpredsjednik Vlade Neven Mimica.
Također je rekao kako ulaskom u EU Hrvatska ne ulazi u neku federaciju ili državotvornu zajednicu kao što je to bilo svaki puta do sada. Radi se o pristupanju zajednici država, o organiziranom sustavu zajedničkog sustava, dobrovoljno se ulazi, može se dobrovoljno i izići, istaknuo je Neven Mimica.
Na tribini se moglo čuti i kako Hrvatska u gospodarskom smislu može računati na sredstva barem deset puta veća nego je to do sada u vidu pretpristupnih fondova. U članstvu 2014. godine, Hrvatska će moći koristiti milijardu i pol do dvije milijarde eura za razvojne programe, no to će ponovno ovisiti o sposobnosti i organiziranosti.
Zadar – primjer očuvanja nacionalnog identiteta
– Možda je Zadar najbolji primjer za održavanje nacionalnog identiteta i jezika. Ništa od tog identiteta nije moguće odnijeti bilo kome i to se u EU neće dogoditi, poručio je ministar Mimica onima koji strahuju od gubitka nacionalnog identiteta. Na kraju se osvrnuo na komentare kako će se EU raspasti, pa je pristupanje nepotrebno.
-Odluka o članstvu ne donosi se zbog nas i za nas već za vrijeme pred nama nakon što je svima jasno da je Hrvatska kulturno i tradicijski i zemljopisno u Europi. Sada je prilika da to potvrdimo.
Morat ćemo plaćati 650 milijuna eura godišnje
Zanimljivo je da je među okupljenima na tribini bio i popriličan broj euroskeptika. Neki su tako dobacivali da će s Europom sve „ići na gore”, dok je nekoliko građana postavilo pitanja ili iznijelo svoje mišljenje. Potpredsjednik Vlade Mimica tako je morao odgovoriti i na nezgodno pitanje građanina -bi li što učinio da se muž i žena svađaju u svom stanu?.
Isti je angažirani građanin naoružan papirima i informacijama još naglasio kako će Hrvatska morati godišnje plaćati 650 milijuna eura u proračun Europske unije, o čemu se malo govori.
– Tražimo da nam pomognete da se riješimo “lokalnih smetnja”.