Hong Kong je potvrdio poziciju najslobodnijeg gospodarstva u svijetu u proteklih godinu dana, pokazuje u četvrtak objavljeno istraživanje američkim konzervativcima bliske Zaklade Heritage i Wall Street Journala.
Time je to azijsko gospodarstvo obranilo vodeću poziciju 18. godinu zaredom. U izvješću se pritom navodi da je uvođenje minimalne plaće u svibnju prošle godine “umjereno poguralo Hong Kong u smjeru više birokratiziranog i politiziranog gospodarstva”.
Drugo je mjesto pripalo Singapuru, treće Australiji, četvrto Novom Zelandu a peto Švicarskoj, pokazuje istraživanje utemeljeno na neoliberalnoj ekonomskoj teoriji. Ta peteročlana skupina ujedno jedina okuplja “slobodna gospodarstva”.
Hrvatska se među 179 zemalja plasirala na 83. mjesto, za jedno niže nego prošle godine, i time spada u skupinu “umjereno slobodnih gospodarstava”, u kojoj se, između ostalih, nalaze i Češka, Južna Koreja, Španjolska, Norveška, Mađarska, Slovačka, Portugal, Slovenija, Poljska, Bugarska i Rumunjska.
Indeks vrednuje ekonomsku slobodu zemalja na temelju vladavine prava, regulatorne efikasnosti, veličine vlade i otvorenosti tržišta. Zemlje su podijeljene u skupine slobodnih, uglavnom slobodnih, umjereno slobodnih, umjereno neslobodnih i potlačenih gospodarstava. Ova potonja obuhvaća, između ostalog, Argentinu, Venezuelu, Libiju, Iran, Ukrajinu, Bjelorusiju i Kubu.
U cjelini je ekonomska sloboda u svijetu u protekloj godini oslabila, zaključuje se u izvješću za 2012.
“To slabljenje najvećim je dijelom rezultat značajnog povećanja javne potrošnje širom svijeta”, tvrdi predsjednik Zaklade Heritage Edwin Feulner. “Vlade su tu potrošnju opravdavale potrebom da se oživi gospodarski rast ali željeni efekt nije postignut. Smatramo da je vrijeme da se tržištu pruži šansa da pokaže što može”, dodaje.
Sjeverna Amerika i Europa bilježile su u proteklih godinu dana smanjenu ekonomsku slobodu, no ona je istodobno ojačala u Aziji i subsaharskoj Africi. SAD se plasirao na 10. mjesto, čime se njegov plasman pogoršao za jedno mjesto u odnosu na lani.
Zaklada Heritage inače kao svoju “misiju” definira “formuliranje i promoviranje konzervativne politike temeljene na slobodnom poduzetništvu, ograničenim ovlastima vlade, slobodi pojedinca, tradicionalnim američkim vrijednostima i snažnoj nacionalnoj obrani”.