Uz sve ostale troškove pokopa koji nisu mali, obitelj pokojnika na području Grada Zadra mora plaćati i obavezni prijevoz do mrtvačnice u Zadru. Takvu uslugu obavlja isključivo gradska tvrtka “Nasadi”, a naplaćuje je 407 kuna, čak i ako se smrt dogodi u Općoj bolnici Zadar.
Mnoge upravo taj iznos iritira i doživljavaju ga kao nepotreban financijski namet i “deranje” obitelji preminuloga u ionako teškoj psihičkoj, ali i financijskoj situaciji koja ih je zadesila gubitkom bližnjeg.
Procedura oko pokopa pokojnika nije niti malo jednostavna. Preminuli pacijent u bolnici prevozi se na Patologiju, gdje djelatnici obave čitav posao oko pripreme pokojnika za pokop, čemu prethodi i procedura izdavanja otpusnog pisma koje potpisuje ravnatelj bolnice, ako obitelj ne zatraži obdukciju preminuloga.
Tek se tada izdaje dozvola za ukop nakon čega se tijelo može preuzeti i prevesti na mjesto pokopa.
U većini slučajeva u Zadru je to Gradsko groblje, ali nekad preminuli nisu iz Zadra, već iz drugih mjesta Zadarske županije, pa čak i iz drugih područja Hrvatske.
Želi li obitelj, ili pogrebna tvrtka takvog pokojnika preuzeti direktno na Patologiji, to neće moći učiniti, već mora pričekati da tijelo “Nasadi” odvezu u mrtvačnicu Gradskog groblja, platiti 407 kuna i tek ga tada preuzeti za daljnji prijevoz. Tako se ispostavlja da “Nasadi” samo nekoliko kilometara prijevoza naplaćuju nekoliko stotina kuna, otežavajući uz to daljnju proceduru oko transporta pokojnika.
Ovlaštenje za posao
– To se može na prvi pogled tako shvatiti, ali se zapravo ne radi o ni o kakvom haraču ili “deranju” obitelji pokojnika, već o provođenju Odluke Grada Zadra koji je na temelju zakonskih odredbi i ovlaštenja 1997. godine donio Kodeks ponašanja za obavljanje pogrebnih poslova u Gradu Zadru.
Mi provodimo tu Odluku jer nas je Grad Zadar odredio za prijevoz pokojnika na području grada do mrtvačnice na Gradskom groblju, bez obzira gdje je nastupila smrt, pa čak i u slučaju kad se to dogodilo u Općoj bolnici. Tu nema izuzetaka niti za pokojnike izvan Zadra, a na sličan način to je regulirano i u drugim gradovima u Hrvatskoj – objasnio je direktor “Nasada” Hrvoje Grdović.