Sanacija bazena s ostacima lužine i crvenog mulja, zaostalih od propale Tvornice glinice kod Obrovca, jedan od najvećih ekoloških zahvata u Hrvatskoj, već je više od godinu dana u zastoju.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je, u vrijeme dok je njegov direktor bio Vinko Mladineo, za tu namjenu utrošio 105 milijuna kuna. Prvim ugovorom sa zadarskom tvrtkom “Odlagalište sirovina” bilo je predviđeno da se za sanaciju utroši 80 milijuna kuna, a naknadnim ugovorima je posao proširen na čak 135 milijuna kuna, ali ni s tim sanacija nije dovršena.
Opasnost od kontaminacije okoliša crvenim muljem i lužinom još uvijek postoji, ali je bitno smanjena, kažu u Fondu.
Međutim, novac predviđen za sanaciju je potrošen. A sad je, nakon stručne analize dosad učinjenog, potrebno odabrati rješenje sanacije nasipa, provesti postupak javne nabave za predviđeni način dovršenja sanacije preostalog crvenog mulja i lužine.
Tek kad taj postupak bude dovršen, znat će se koliko će to stajati uz dosad potrošenih 105 milijuna kuna. Prema nekim procjenama, za dovršetak sanacije trebat će još najmanje 50 milijuna kuna.
Koncem 2010. godine uhićen je Mladineo, nešto kasnije pritvoren je i direktor zadarske “Sirovine” Miho Zrnić (dijelom i zbog načina provođenja sanacije kod Obrovca), a sanacija na dotadašnji način je prekinuta.
Istraga o ovim slučajevima još traje, optužnica nije podignuta, a iz Fonda smo dobili detaljnu informaciju što se sve u međuvremenu učinilo i na koji se način planira završiti sanacija ove ekološke bombe nadomak rijeke Zrmanje.
Istražni radovi
Zagrebačka podružnica slovenske tvrtke “Hidroinženiring” provela je opsežne istražne radove o provedenoj sanaciji bazena. U tijeku je recenzija nalaza na Građevinskom fakultetu u Zagrebu. No već sada je poznato, kažu u Fondu, da se na temelju Programa sanacije koji je izradio APO d.o.o. iz Zagreba ona nije mogla provesti.
Program APO-a je bio izrađen na pretpostavkama, a ne na osnovi stvarnih podataka temeljenih na istražnim radovima. Program nije dostatan dokument za izvođenje radova jer nije dovoljno detaljan.
Zbog nepotvrđenih istražnih radova, količine materijala u bazenu su samo procijenjene, nisu provedena ni laboratorijska ispitivanja na koji način će se “ponašati” crveni mulj i lužina. Nije čak definirano ni na koji način i kojim materijalom bi se trebao miješati sadržaj bazena.
Zbog toga su nastali brojni problemi u odvijanju radova. Osim toga, kažu u Fondu, “Odlagalište sirovina” je u izvođenju radova imalo znatna odstupanja od radova opisanih u Programu sanacije. Tu tek treba utvrditi koliki su utjecaj na to imali građevinski nadzor, stručni nadzor i bivši direktor Fonda.
Poznato je da je bazen natrpavan golemim količinama građevinskog otpada sa šireg područja Zadarske županije. Osim toga, već je prošle godine Ministarstvo gospodarstva, Uprava za sustav javne nabave, utvrdilo da je drugi dodatak osnovnog ugovora između Fonda i zadarske “Sirovine” nezakonito sklopljen. Formalno, Fond nije raskinuo ugovor sa “Sirovinom”, ali je rok za izvođenje radova istekao zadnjeg dana 2011. “Sirovina” je tražila produljenje ugovora, a Fond to nije prihvatio.
“Hidroinženiring” je utvrdio da sanacija bazena na predviđeni način nije mogla biti dovršena do konca prošle godine unatoč velikoj suši. Preostalih 250 tisuća “kubika” lužnate vode u malom i velikom bazenu nije moguće ispariti u samo jednoj sezoni, jer za to treba čak 30 mjeseci.
Prema dopunjenom programu sanacije, predviđen je nastavak tehnologije isparavanja lužnate vode jer je to najisplativije. No bitno se mijenja tehnologija zbrinjavanja crvenog mulja.
Analizirani su svi poznati načini sanacije mulja, no nije se moglo pristupiti njegovu iskorištavanju kao sirovine za proizvodnju sredstava za pročišćavanje, kao što bi bilo moguće da se odmah na taj način pristupilo sanaciji.
Dubinsko injektiranje
Prema dosadašnjem postupku iz programa APO-a, u veliki bazen je ubačeno 1.380.000 “kubika” inertnog materijala. Zbog toga što je preostala količina crvenog mulja relativno mala (oko 40.000 prostornih metara), odabrano je rješenje solidifikacije (postupkom vezanja opasnih tvari u čvrsti materijal) crvenog mulja dubinskim injektiranjem praškastih aditiva, kao ekonomski i tehnički najprihvatljivije rješenje, doznali smo u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Napuknut nasip
Detaljnim ispitivanjem bazena, provedenim protekle jeseni, dokazana je statička nestabilnost na dvjema kritičnim točkama na obodnom nasipu. Budući da se područje Obrovca nalazi na području sedmog i osmog stupnja maksimalnog intenziteta potresa, trebat će hitno ojačati nasip na tim dvjema točkama. Nasip, naime, nije održavan 30 godina, a za njegovo pojačavanje treba ishoditi posebnu građevinsku dozvolu.