Rat između države i gradova za svaku spornu česticu zemljišta i kvadrat poslovnog prostora uskoro bi trebao biti završen potpisivanjem imovinsko-pravnog “primirja” kojim će se izbjeći more pojedinačnih vlasničkih sporova i okončati bitka za vlasništvo nad brojnim nekretninama donošenjem jasnih zakonskih propisa.
Otvaranje procesa papirnatog brisanja kategorije društvenog vlasništva dovelo je do toga da se država masovno upisuje kao vlasnik nekretnina upisanih kao “društveno vlasništvo”, pa i onih na koje pravo polažu gradovi.
Na takvu je praksu, ali i na oklijevanje gradske uprave, prije mjesec dana upozorio i zadarski gradski vijećnik Ivo Gregov objavom podatka da se početkom prosinca, samo u jednom zemljišnoknjižnom izvatku, država upisala kao vlasnik čak 965 nekretnina, s ukupno 592.317 četvornih metara zemljišta, poslovnih prostora, stanova, zgrada i javnih prostora.
Zahtjev za knjiženje država je podnijela još 25. veljače 2009., a Gregovu je zasmetalo što iz Grada nitko nije osporio upis države.
Po neslužbenim informacijama, u kategoriju spornih nekretnina spadaju i zgrade zadarskog Hrvatskog narodnog kazališta, dio zgrade gradske uprave u kojoj je kafić “Lovre”, ali i brojni poslovni prostori, pa i stanovi od kojih su neki odavno otkupljeni. Naravno, procjena vrijednosti svih tih nekretnina – ne postoji.
Na nedavnom susretu premijera Zorana Milanovića s delegacijom Udruge gradova, na kojem je bio i zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić, otvoreno je i pitanje takvih imovinsko-pravnih sporova.
– Neriješni imovinsko-pravni odnosi, koji su isti u svim hrvatskim gradovima, nanose štetu javnom interesu jer je ta silna imovina blokirana i ne može biti stavljena u bilo kakvu funkciju.
Stav Udruge gradova je da mučne situacije, do kojih je dolazilo u razgovorima s državnim odvjetnicima kao predstavnicima države, treba izbjeći i donijeti sustavno rješenje, a ne da se vode sporovi o svakoj pojedinačnoj nekretnini, jer to može unedogled rastegnuti cijeli postupak, rekao nam je Vrančić.
Zbog svega toga, gradonačelnici su Milanoviću sugerirali da svi stanovi, poslovni prostori i građevinsko zemljište koje je 90-ih godina bilo unutar granica građevinskog područja postanu vlasništvo gradova, a da se država upiše na nekretnine izvan tog područja.
– Taj je prijedlog premijer Milanović dobro primio i sada treba pričekati i vidjeti koliko će brzo biti pronađeno rješenje, kaže Vrančić.
Što se Zadra tiče, Vrančić je još prije mjesec dana obznanio da je obavljen razgovor s Državnim odvjetništvom u kojemu su određene za Grad Zadar prioritetne nekretnine, te da će Grad otvarati postupak za svaku nekretninu za koju bude zainteresiran.
Vrančić navodi da je u jednom od takvih slučajeva, prošle godine razriješeno pitanje vlasništva nad zgradom “Stare bolnice”: Grad je postao vlasnik prostora u kojemu će se graditi turistički informativni centar. Milanoviću je sada predloženo rješenje kojim bi se izbjegli brojni takvi sporovi.