Bila je ovo najuspješnija godina u “Kali-tuni” od osnutka i u količini plasmana i u cijenama. Mnoge su se stvari poklopile i išle nam na ruku, od nestašice odnosno slabije ponude tune na Mediteranu do snažnijeg jena, kazao nam je Miro Mirković najkraće o stanju najveće tvrtke za uzgoj tuna u Hrvatskoj – “Kali-tune”, i tvrtke u kojoj je ovaj posao začet u sjevernoj zemljinoj polulopti.
Plasirano je 1.680 tona tuna za put Japana, a dobra količina od 1.200 tona ostavljena je za prirast u kavezima. Uglavnom stanje u Libiji razlogom je izostanka njihove izlovne kvote na tržištu. U Maroku također nije došlo do plasmana. Kvote su putem ICCAT-a bitno smanjene pa je sa Sredozemlja do Japana otišlo oko 8.000 tona umjesto 15 pa i 30.000 koliko je nekad znalo zatrpati tržište.
2.500 tona Jadranske tune u Japanu
Jen je iznimno osnažen, za oko 25 posto u godinu dana, da ne spominjemo ranija razdoblja kada je znao biti i preko 50 posto slabiji.
– Mi smo opredjeljeni i određeni za trogodišnji, odnosno dvije i pol godišnji uzgoj te u tom periodu od 140 dođemo do 1.200 pa i više tona. Naša je politika plasman tuna od 80-90 i više kilograma, kazuje nam Mirković.
Statistika cijele Hrvatske nije još sređena, ali je pretpostavka da je put Japana iz tri ovdašnja uzgajališta (dva s područja Zadarske županije jer je tu uz Kali-tunu i Jadran Tuna) otišlo oko 2.500 tona tuna. Vjerojatno je to temeljni razlog ovako dobre bilance i ovako snažnog rasta izvoza ribe iz Hrvatske jer u drugim segmentima ribari se manje-više žale na niz problema. Dakle samo se ovim može objasniti više od 50 posto rasta izvoza ribe pretvoreno u novac.