Projekt Turističkog informativnog centra (TIC) u palači Cedulin više nije bajka. Glavni i idejni projekt je gotov, kompletirana je čitava projektna dokumentacija, uključujući i pravo na građenje. Može se početi raditi sutra ujutro, ali nećemo prije kraja ovogodišnje turističke sezone da ne ometamo goste. Osim toga, radi se o velikom arheološkom, povijesnom i gradskom prostoru za čije je preuređenje potrebno provesti i neke dodatne radnje.
Ukupna površina je 1280 kvadratnih metara, od čega je 580 kvadratnih metara zatvorenog prostora. U prizemlju će biti TIC sa popratnim sadržajima, a na katu uredski prostori gradske Turističke zajednice i Turističke zajednice Zadarske županije. Svi će radovi zbog stanja građevine u kojoj je nekad bila Vojna bolnica, a danas su štandovi za prodaju, biti skuplji nego da se radi o novogradnji i iznosit će, prema našim procjenama, od 8 do 9 milijuna kuna – kazao je direktor ureda
Turističke zajednice grada i županije zajedno će dovesti prostor u konačnu svrhu, a da bi se to ostvarilo, raspisat će se javni natječaj za izvođače i financiranje. Vlasnik prostora je Grad Zadar koji ustupa prostor na 30 godina korištenja TZ grada Zadra, s time što će se ugovorno definirati korištenje prostora sa TZ Zadarske županije. Sva će se kapitalna ulaganja prenijeti u vlasništvo Grada Zadra nakon 20 godina – objašnjava Šupe detalje dogovora oko vlasništva budućeg prostora.
– Radi se o zbilja visokoj investiciji, ali postoji mogućnost osim kredita banaka koristiti i bespovratna sredstva Europske unije iz programa IPA IIIC Regionalna konkurentnost – ulaganje u razvoj i unapređenje javne turističke infrastrukture, na što nas je upozorila Razvojna agencija Zadarske županije koja će nam pomoći u pripremi za natječaj koji će biti raspisan u travnju. Nadam se da ćemo povući novac iz tog izvora jer bismo tako mogli financirati i do tri četvrtine predviđenih ulaganja – kaže Šupe.
Najmanja ukupna vrijednost projekta iz toga programa iznosila bi oko 435 tisuća eura, a najviša oko 1.660.000 eura, s time što najmanje 25 posto novca mora osigurati krajnji korisnik iz vlastitih sredstava ili nekih drugih.
Također je važno da se, među ostalim uvjetima, mora raditi o neprofitnoj organizaciji i instituciji s dokazom ulaganja dobiti u daljnji razvoj, te biti izravno odgovoran za pripremu i upravljanje projektom zajedno sa svojim partnerima, a ne djelovati kao posrednik, s tim što predlagatelji mogu podnijeti prijavu projekta sami ili u partnerstvu, što je preporučjljivo.
Prihvatljive aktivnosti su one usmjerene na turističku infrastrukturu, uključujući i kapitalna ulaganja i prateće usluge koje će dovesti do poboljšanja cjelokupne turističke ponude, navodi Šupe, nadajući se velikim izgledima za dobivanje bespovratnih sredstava, što bi značajno olakšalo financiranje projekta.
Ipak, dok čekamo na odobrenje sredstava, za koja se iskreno nadam da ćemo ih dobiti, nećemo gubiti vrijeme, već ćemo poduzeti neke predradnje na istraživanju prostora, učvršćenju građevine, pripremi gradilišta, u što ćemo uložiti i do milijun kuna vlastitog novca.
Dobijemo li bespovratna sredstva, krenut ćemu u realizaciju projekta. Isto tako, ako ih i ne dobijemo, svakako ćemo ići u izgradnju TIC-a pomoću drugih izvora financiranja. U svakom slučaju, zadarski turizam dobit će jedan reprezentativni prostor – kaže Šupe.