Nakon istraživanja provedenog u veljači ove godine i po uvođenju nove, povećane stope PDV-a od 25%, u ožujku je Stratego PR odlučio ponoviti čitavu akciju te doznati je li se, i u kojoj mjeri, situacija u pogledu cijena i troškova života promijenila.
Uspoređeni su troškovi koje tipična hrvatska obitelj, koja se sastoji od tri člana, u kojoj roditelji rade, a dijete ide u osnovnu školu (statistički, prosječna hrvatska obitelj broji 3,2 člana) mora mjesečno pokriti.
Budući da nije poznat sastav sindikalne košarice, a DZS ne prati kretanje cijena na ovaj način, odabrano je 35 najjeftinijih osnovnih prehrambenih artikala i higijenskih potrepština te osnovni režijski troškovi, trošak javnog gradskog prijevoza te zabave i kulture. Za ukupan izračun mjesečne košarice određena je količina koja bi bila potrebna za jednu tročlanu obitelj. Naposljetku je analizirano razlikuju li se cijene istih, artikala u istim trgovačkim lancima u različitim gradovima.
Hrana najjeftinija u Osijeku, a najskuplja u Zadru
Kod živežnih namirnica Osječani prolaze najjeftinije, za 27 artikala osnovnih namirnica izdvojit će 1.536,97 kn, dok će iste namirnice Zadrani platiti 1.916,59 kn. Voće je također najjeftinije u Osijeku, a najskuplje u Varaždinu, dok je povrće najskuplje u Zadru, a najjeftinije u Osijeku.
Šest osnovnih higijenskih artikala za tročlanu obitelj na mjesečnoj bazi najskuplja je u Dubrovniku, gdje građani za pastu za zube, šampon za kosu, toaletni papir, sapun, deterdžent te univerzalno sredstvo za čišćenje kupaonice plaćaju 365,32 kn, dok je Osječanima ista ta higijenska košarica oko 100 kuna jeftinija.