Ako ga niste sami posadili ili kupili na tržnici, šanse da ćete pojesti domaći češnjak vrlo su male. Čak 90 posto češnjaka dolazi iz Kine, a na njemu uvoznici na godinu zarade 17 milijuna kuna. Tek mali broj poljoprivrednika u Hrvatskoj sadi češnjak u većim količinama.
To ni ne čudi jer domaći češnjak za sadnju se nema gdje kupiti. Jelica Štrok iz Valpova tri je godine tražila domaći češnjak koji bi mogla posaditi. “Domaćeg češnjaka nema na tržištu pa sam ovaj kupila od naših starih baka koje su imale viška što su sebi posadile i imale viška pa prodale”, kazala je Jelica za
Trud joj se višestruko isplatio. “Posadila sam 300 kilograma, pošto on daje prinose jedan naprama šest to bi bilo negdje oko tonu i petso”, objasnila je Jelica. Za 300 kilograma posađenog češnjaka može se dobiti i do 75 tisuća kuna.
Priliku su prepoznali i drugi pa od Jelice kupuju sadni materijal. Dva mlada dečka su zainteresirana bila u jesen i posadili su, jedan je posadio 80 kilograma, a jedan deset.
No, to nije ni približno dovoljno jer je u cijeloj državi posađeno tek 75 hektara. Umjesto da sadimo, 90 posto češnjaka uvozimo iz Kine. Uvozni češnjak je pet puta jeftiniji od domaćeg koji se može naći samo na tržnicama.