Župan Stipe Zrilić sa suradnicima primio je danas izaslanstva Južnomoravske regije iz Češke, Baranjske županije iz Mađarske i Trnavskog samoupravnog kraja iz Slovačke.
Sva izaslanstva posjetila su Zadarsku županiju povodom Dana Županije.
Sa izaslanstvom Južnomoravske regije predvođeno predsjednikom regije Michalom Hašekom župan je razgovarao o osnivanju Centra za vatrogastvo i spašavanje na Dugom otoku, lektoratu češkog jezika na Sveučilištu, održavanju atletskog susreta invalidnih osoba u Brnu na kojem će sudjelovati i osobe iz Zadarske županije te edukaciji vezana za fondove EU.
Upoznao je goste sa situacijom u Zadarskoj županiji rekavši da se kriza nastavlja, ali da za sada nema financijskih dvojbi na županijskoj razini za razliku od one državne.
U kontekstu ulaska RH u EU naglasio je kako su aktivnosti usmjerene prema pripremi projekata za natječaje za sredstva EU te kako u tom aktivnom pristupu Županiju prate i županijske ustanove.
Spomenuo je i nastavak izgradnje luke Gaženica, vrijedan projekt novog sveučilišnog kampusa (sredstva za prvu fazu su odobrena i iznose 90 milijuna eura) te izgradnju vjetroelektrana (prošle godine uloženo 60 milijuna eura, no potencijal je i veći, a svi potencijalni investitori mogu dobiti podatke iz Atlasa vjetra kako bi procijenili opravdanost svoje investicije). T
urizam je i dalje najisplativija gospodarska grana od koje se i u ovogodišnjoj turističkoj sezoni puno očekuje. Podsjetio je i da je broj čeških turista koji dolaze na ovo područje velik.
Predsjednik Hašek zahvalio je na toplom prijemu te informirao župana o jučerašnjem sastanku s gradonačelnikom Biograda n/M i posjeti vinskom podrumu što ga je potaknulo na prijedlog za suradnju na tom području jer, kako je rekao, u Južnomoravskoj regiji postoji Vinarski fond (čijeg Nadzornog odbora je predsjednik on osobno) za potporu vinarima, kao i srednja vinarska škola te fakultet za vinarstvo. Također, ponudio je pomoć ovdašnjim vinarima u prenošenju iskustva oglašavanja i prodaje vina u EU.
Vezano za zračnu liniju Brno-Zadar predsjednik Hašek izvijestio je župana da su u tijeku pregovori s niskotarifnim i drugim prijevoznicima koji bi mogli ostvariti spomenutu liniju. Također, izvijestio je župana i o velikom interesu studenata za učenje češkog jezika na Sveučilištu u Zadru (trenutno ih je 40) te ga zamolio da na koncu akademske godine primi lektoricu i studente što je župan odmah i prihvatio.
Vezano za izgradnju Centra za vatrogastvo i spašavanje na Dugom otoku predsjednik Hašek rekao je da su i neki slovački župani zainteresirani za suradnju, a da se u ovom trenutku pronalazi način kako dobiti potporu EK za spomenuti projekt.
Veleposlanik Republike Češke u Hrvatskoj Karel Kühnl
dodao je kako se broj čeških gostiju, koji si vrlo aktivni i pomalo avanturistički gosti, u Zadarskoj županiji povećava, i to najviše u odnosu na ostale hrvatske županije. Također, prenio je iskustvo iz Češke gdje se pri pripremi projekata za financiranje iz EU fondova najboljim pokazao angažman stručnih tvrtki te ponudio kontakte, a i izvijestio je župana o radu jedne češke tvrtke na izgradnji luke u Gaženici (stručnjaci za temelje).
Izaslanstvo Baranjske županije predvođeno zamjenicom župana Mariettom Pohl župan je upoznao s osnovnim podacima o Zadarskoj županiji; zemljopisnom položaju, temeljnim gospodarskim granama, nadležnosti Županije te pokrenutoj međunarodnoj suradnji.
Kao teme za suradnju naveo je turizam i ruralni razvoj, promociju nacionalnih parkova i zaštitu okoliša te kulturu (na području koje je suradnja već pokrenuta) i pripremu projekata za natječaje za sredstva EU.
Zamjenica Pohl je zahvalila na gostoprimstvu te čestitala na organizaciji proslave Dana Županije. O Baranjskoj je županiji rekla da ima oko 400 tisuća stanovnika, ali i veliki broj općina i vrlo malih mjesta. Istaknula je da su Hrvati značajna nacionalna manjina u njihovoj regiji te da imaju 48 lokalnih samouprava.
Baranjska županija usko surađuje s Osječko-baranjskom županijom koja joj je najbliža od hrvatskih županija. U siječnju ove godine u Mađarskoj su se dogodile velike promjene u administraciji te je sada nadležnost Županije prije svega turizam, ruralni razvoj, EU planiranje. Naglasak je na vinskom i zdravstvenom turizmu, a žele razviti i eko turizam. Vezano za kulturnu suradnju navela je kako su muzeji u Pečuhu uglavnom gradski, ali su i u županijskom muzejskom sustavu. Također mogućnost suradnje postoji i s muzejom u Mohaču, a spomenula je i 30 milijardi forinti vrijedan projekt Stara Drava koji je u tijeku s Osječko-baranjskom županijom.
Župan je rekao kako je upoznat da je Pečuh povukao značajna financijska sredstva iz EU fondova za kulturu te kako bismo na tom primjeru trebali učiti, a istaknuo je i interes za iskustva u razvoju zdravstvenog turizma. Sastanke poput ovog smatra mjestom nastanka ideja koje kasnije treba razvijati. Spomenuo je i dobru suradnju s hrvatskim klubom August Šenoa iz Pečuha u kojem je održana izložba HDLU-a te koji je održao izložbu i predstavljanje knjige u Znanstvenoj knjižnici Zadar.
Zamjenica Pohl je, u kontekstu razvoja zdravstvenog turizma, izvijestila župana o projektu liječenja psorijaze koji rade u suradnji s Rusijom te predložila da se idući sastanak održi s relevantnim djelatnicima u turizmu s ciljem suradnje i u sklopu Touristmanagementcentera(Centar za upravljanje u turizmu).
Sa izaslanstvom Trnavskog samoupravnog kraja iz Slovačke predvođeno vijećnikom Milanom Domarackim župan je razgovarao o razvijanju novih projektnih ideja na području ulaganja u energetski sektor, posebno u vjetroelektrane te uspostavi suradnje na osnivanju klastera u automobilskoj industriji. Trnavski samoupravni kraj poznat je po razvijenoj automobilskoj industriji te na tom području surađuju sa više europskih zemalja, a ponudili su i mogućnost uključivanja i tvrtki s područja Zadarske županije.