Posebno nas veseli što možemo izvijestiti da je program kojim je u subotu 21. travnja nastavljena smotra “Hrvatski mozaik”, a čiji detaljni program smo objavili u vijesti od 12. travnja, i ovoga puta bio ne samo iznimno sadržajan već i izvanredno dobro posjećen, poručila je Zadranka Mira Dujela, zadužena za informacije Hrvatsko talijanske udruge u Rimu.
Cjelodnevni program započeo je ujutro posjetom djece i roditelja polaznika Hrvatske dopunske škole u Rimu i u tri općine u kojima žive moliški Hrvati (Kruč, Mundimitar i Filić), ukupno njih 98, Muzeju rimske civilizacije koji ugošćuje cijelu smotru. Nakon razgledavanja već prošle subote postavljenih izložbi u sklopu smotre, u poslijepodnevnim satima održana je radionica crtanja za polaznike Hrvatske dopunske škole pod vodstvom učiteljice prof. Renate Grgurević i pod nazivom “Moji dojmovi s posjeta Muzeju”. Raduje nas da su djeca tom prigodom izradila niz novih crteža koji će svi naći prostora i biti izloženi u sklopu već postojeće izložbe dječjih radova. U svom obraćanju prigodom događanja obuhvaćenih cjelodnevnim programom, veleposlanik Tomislav Vidošević je još jednom istaknuo ulogu i značaj Hrvatsko-talijanske udruge koja je uz potporu Grada Rima, Grada Zagreba, Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Veleposlanstva uspjela, već sada se može reći s velikim uspjehom realizirati tako bogat i zahtjevan niz kulturno-umjetničkih događanja.
Voditeljica rimskog Ureda Hrvatske turističke zajednice Ivona Tokić održala je prezentaciju kulturne, povijesne i prirodne baštine Hrvatske pod nazivom “Hrvatska, ne samo more”, prigodom koje je podsjetila da naša zemlja posjeduje najčišće i najnetaknutije more na Mediteranu, sa svojih 1.240 otoka i 700 kilometara obale među najrazvedenijima u tom prostoru, te brojne nacionalne parkove i sedam lokacija na listi UNESCO-a, a da u posljednjim godinama na kalendaru kulturnih događanja bilježi i pregršt koncerata, predstava i manifestacija privlačnih međunarodnim posjetiteljima.
U suradnji s Akademijom Cravaticom, Ivana Jureško je predstavila Povijest kravate, rođene kao odjevni predmet hrvatskih vojnika u XVII. stoljeću.
Načelnik općine Tkon na otoku Pašmanu, Danijel Katičin i zamjenik načelnika općine Pašman Nikolino Bašić predstavili su “Škraping” i “Robinson turizam”, novi način življenja netaknute prirode hrvatskih otoka.
U zadarskom arhipelagu, srcu Dalmacije, postoji jedan zeleni otok s pješčanim plažama, na kojem vlada mir: otok Pašman. Sjeverni dio otoka naseljen je od antičkih vremena, što pokazuju i brojni povijesni nalazi. Nesumnjivo je, međutim, perla otoka njegov južni dio sa sugestivnim ribarskim kućicama u brojnim uvalama i s pogledom na Kornate.
Nakon vrlo popularnog trekkinga, hrvatski športovi za podizanje adrenalina posljednjih godina uvrštavaju i škraping. Škraping se sastoji od trčanja i brzog hoda po oštrim i strmim obalnim stijenama. Ime proizlazi iz riječi dalmatinskog dijalekta “škrapa” koja znači “oštra stijena”. Škraping je fizički zahtjevna i potencijalno opasna disciplina. Športaši moraju biti izuzetno oprezni pri provlačenju kroz uske prolaze, prelaženju mediteranskog raslinja, izbjegavanju ponora, prelasku preko oštrih stijena i kamenja, te pronalaženju staza koje je odredio organizator. Natjecanje pruža mogućnost sudionicima da upoznaju najatraktivnije dijelove otoka i da tako uživaju i u turističkim aspektima utrke.