Pad bruto domaćeg proizvoda u prvom tromjesečju ove godine za 1,3 posto znatno je manji nego što se očekivalo. Taj podatak zavoda za statistiku na sjednici Vlade komentirao je premijer Zoran Milanović. Hrvatska je formalno u recesiji, ustvrdio je. To nam govori da je pred nama puno posla jer je pad BDP-a pokazatelj kako su se sve ključne industrijske grane srušile, rekao premijer. Istaknuo je kako se Vlada neće izvlačiti na naslijeđeno stanje, nego se baciti na posao kako bi se preokrenuli gospodarski trendovi.
Dolje nas je, kazao je, povukao veliki pad gospodarske aktivnosti u sektorima industrije, rudarstva i energetike, transporta i građevinarstva. S druge strane, na područjima poljoprivrede, šumarstva, ribarstva, trgovine, djelatnosti hotela i restorana, financijskog posredovanja i iznajmljivanja nekretnina zabilježen je manji rast koji, međutim, nije bio dovoljan za kompenziranje tog velikog pada.
Čačić krivce pronašao u medijima, državi, politici poduzetnicima
Prvi potpredsjednik Vlade Radmir Čačić nije optimist ni kad je u pitanju drugo tromjesečje, čak prognozira i gori rezultat. Očekuju nas ogromni troškovi u brodogradnji. Uopće nisam pesimist, mislim da smo se u stanju nositi s tim problemima, ali nisam zadovoljan s brzinom kojom se pojedine stvari događuju, kazao je Čačić i krivce pronašao u medijima, državi, politici poduzetnicima, jer je u Hrvatskoj stvorena klima depresije i defanzive. Pozitivne pomake Čačić očekuje od turističke sezone, a u jesen bi se morali popraviti i pokazatelji o ulaganjima, dok će tek posljednji kvartal pokazati je li se uistinu u Hrvatskoj nešto počelo micati naprijed.
Kazao je kako se sporo reorganiziraju javne tvrtke, nema projekata, a svi su prije provođenja nekog rješenje spremni stvoriti tri problema. Naš način mišljenja postao je: sve učini, da ne učiniš ništa. Ne daj Bože da kažeš da ćeš nešto učiniti jer samom tom činjenicom si već kriv, rekao je Čačić. Objašnjava da ljudi nisu naučeni preuzimati odgovornost, pa se sve odluke moraju donijeti premijer ili ministri. Čačić najavljuje stotine malih projekta, za velike tek treba odraditi pripreme, a posebno je istaknuo gradnju Plomina III, projekta vrijednog 800 milijuna eura, za koji će Vlada tražiti strateškog partnera.
Linić i Grčić imaju više vjere
U međuvremenu, vijesti o padu BDP-a komentirao je i ministar financija Slavko Linić. On i dalje vjeruje da će već u lipnju dobrim dijelom početi investicije. Ako promatrate uzroke recesije, vidjet ćete da je to energetski sektor koji se okrenuo uvozu, umjesto domaćoj proizvodnji, pojasnio je Linić. Potpredsjednik Vlade Branko Grčić vjeruje da će u drugom dijelu godine ekonomija ostvariti preokret. Idemo ususret turističkoj sezoni, pokrenuli smo procese i investicije koji će dati efekta.
HEP-u kredit od 400 milijuna kuna
Vlada je odobrila da se HEP zaduži za 400 milijuna kuna kod kluba banaka (HPB, PBZ i Raiffeisenbank) kako bi izvršila svoje obveze prema dobavljačima. Te su financijske dubioze nastale zbog dugotrajne suše i skupih derivata, pa je HEP dužan 366,4 milijuna kuna. Vlada je odlučna da svi u zemlji, pa i tvrtke u njenom većinskom vlasništvu, redovito podmiruju svoje obveze. Zbog toga će se pomoći HEP-u, ali je od njih zatraženo da do 1. srpnja dostave ‘prijedlog plana snažnog restrukturiranja’, kazao je Čačić.