Vodoopskrba otoka nakon sredine srpnja postat će upitna i prema nekim neslužbenim najavama otočani se trebaju spremati na redukcije vode. Loša hidrometeorološka godina u kombinaciji s nepodmirenim dugovima prema vlasniku vodonosca “Zrmanje” rezultiralo je kritičnom situacijom koja traži hitna i praktična rješenja, a koja se još ne naziru. Zadranima za sada ne prijeti slična opasnost, a u Biogradu, gdje se očito ove sušne godine neće moći previše osloniti na zadarski vodoopskrbni sustav, sve rade da spriječe prošlogodišnji scenarij kada su proglašene mjere štednje vodom.
Biograđani ne čekaju nikoga
U gradskoj upravi u Biogradu zavladao je šok kada su u travnju suočeni s tim da se ovo ljeto mogu očekivati problemi s vodoopskrbom. Gradonačelnik Ivan Knez odlučio je da se pomoć neće čekati ni iz Zadra ni iz Šibenika, već se okrenulo vlastitim mogućnostima što je rezultiralo da se ovih dana započelo s bušenjem u Kakmi u potrazi za novim količinama vode.
– Mi smo u razgovoru sa Zadrom i Šibenikom zaključili da Zadar ima svoje probleme, a Šibenik ima dovoljno samo za vlastite potrebe. Na sastanku s predstavnicima iz Hrvatskih voda dogovorili smo da je najbolje rješenje za nas krenuti s bušenjem pet novih rupa na izvorištu u Kakmi. Prva ispitivanja su napravljena, ispostavilo se da dolje ima vode i sada čekamo rezultate, kaže Knez.
Trenutačno količina crpljenja u Kakmi iznosi 80 litara u sekundi, a da bi se izdržala sezona treba 200. U biogradskom Komunalcu očekuju da će neke od bušotina već do kraja mjeseca biti spojene na sustav. Knez je optimističan:
– Na ovaj način mi ćemo riješiti problem vodoopskrbe ne samo Biograda, nego cijelog prostora bivše općine Biograd za idućih dvadeset godina.
Cimera: Nema para, nema ni prijevoza
Takvih optimističnih najava nema za zadarske otoke koji će morati čekati milost iz Zagreba. Otočani ne plaćaju vodu po punoj tržišnoj cijeni, već imaju pravo na povlaštenu cijenu s tim da razliku subvencionira država, odnosno Ministarstvo regionalnog razvoja. Kako kaže dogradonačelnik Zadra Darko Kasap, subvencija koja je pristigla za ovu godinu bit će potrošena za desetak dana. Nakon toga voda se na otoke više neće prevoziti.
– Nema para, nema ni prijevoza. Ako Ministarstvo ne želi vodu na otocima, onda će tako biti, kaže vlasnik vodonosca “Zrmanja” Miloš Cimera.
– Zakonska obaveza Ministarstva jest da osigura sredstva za subvencioniranje vode i mi ćemo inzistirati na rješavanju ovog problema. Otočani imaju pravo na 150 kubika subvencionirane vode godišnje, a nitko od njih ne traži više od pedeset kubika u ovoj sušnoj godini. Ova Vlada nije u stanju osigurati novac ni za trećinu njihovih potreba, kaže Kasap.
O konkretnim brojkama govori direktor zadarskog Vodovoda Tomislav Matek:
– Mi smo s Ministarstvom regionalnog razvoja potpisali ugovor na 2,2 milijuna kuna za ovu godinu. Ostalo je novca za prevesti 14.707 kubika vode na otoke. I nakon toga otočani će moći naručivati vodu, ali morat će plaćati punu cijenu. U Vodovodu smo dalje nemoćni. Naš dug od lani prema Cimeri iznosi 1,5 milijuna kuna s PDV-om i Cimera je već kod porezne uprave podnio ovršni zahtjev. Riječ je o novcu koji je nama trebalo uplatiti Ministarstvo, rekao je Matek.